Grottis skrev:Aristoteles tog över sin läromästares term "eidos" (idé, form) och applicerade den på de faktiskt existerande tingen.
Det där kan väl knappast kallas reduktion? För övrigt så vill jag säga att det är en ganska så extrem förenkling av både Platon och Aristoteles. Platons idé kan inte utan vidare bara överföras på Aristoteles form. Lite förenklat så kan man säga att idéen träd hos Platon är det perfekta abstrakta trädet som avspeglas i alla träd som existerar i den materiella världen. Den matriella världen utsondras också från idéerna men saknar den samma eviga perfektion. Hos Aristoteles så har du formen träd, trädets trädhet som trädet strävar efter att realisera. Ett frö har (telos) målet att bli ett träd, intentionalt. Hos Platon svarar det materiella trädet till det ideélla. Skillnaden mellan Platon och Aristoteles blir altså ganska så radikalt där den ena opererar med den matriella världen som saknad av verklighet och den andra som verklighetens betingelse. Idéll - rationell / empirisk - rationellt.
Så menade jag inte heller med reduktion av listan att det skulle gälla en reduktion filosoferna sig i mellan, bara att all (västlig) filosofi i en eller annan förstånd vill peka tillbaka på en av dessa två gentlemän. På samma sätt så vill filosofien efter Kant i en eller annan förstånd peka tillbaka på Kant, men det är inte ekvivalent med att all filosofi är varianter av Kant, Platon eller Aristoteles.