Algotezza skrev:Värde är på ett vis ett intersubjektivt och kulturellt betingat begrepp men jag tror också att det är mer än så och att vi kan tala om elementära, icke kulturbetingade värden, gemensamma för alla människor, samt på en ännu mer basal nivå, det som är värden för allt levande öht. Det är något reellt och med stor betydelse, genom att det styr våra liv, våra emotioner, kognitioner och perceptioner I vad mån värden i någon mening är objektiva och har egen existens bortom vår personliga och sociala upplevandesfär är för mig ointressant. Det viktiga är deras betydelse för det mänskliga livet, för våra relationer och de tidigare nämnda mentala processerna.
Vi verkar bägge värdesätta värden och är troligtvis delvis överrens.
För mig är hela existensen av värde och vad detta är, innebär och hur det förhåller sig till oss, livet i stort och mig personligen väldigt filosofiskt givande att reflektera över.
Det verkar ganska avgörande hur vi tolkar det vi upplever som om det har värde och vilken typ av värde det har. Därmed är det inte ointressant vad som skapar dem eller på vilket sätt de existerar.
Jag tror att det är ganska dåligt för oss att uppleva att vi lever i en "värld utan värden", en verklighet av objekt utan djup, och att tro att vi enbart tillfälligt är här och har "råkat få en upplevelse" av att det finns en mening sålänge vi lever men att detta egentligen är ett tomt värde. Detta verkar för mig vara en illa inlärd världsbild och jag ser inte att den har något större värde för mig längre

Jag tror att det är så att värden är helt centrala för vårat varande och då även för allt levande till viss del. Att identifiera oss med något som inte har värde skapar en konflikt vi sedan har svårt att lösa med tänkandet, som en knut som stryper våran själ.
/Smisk