Hur mycket är 2000 kronor per person och år för en familj? För vissa är det en avgörande del av ekonomin, för många en betydande del och för ett fåtal en obetydlig del av hushållets årliga finanser. Anledningen till att jag frågar är att valet kostar 8000 kronor per person (och sker som bekant vart fjärde år). Det blir drygt 70 MILJARDER KRONOR om man räknar med att Sveriges befolkning överskridit 9-miljonerstrecket.
Så mycket betalar vi för rätten att just du och jag ska få vara med och i ganska ringa utsträckning påverka hur stor andel av ett begränsat antal mandat som ett visst parti ska ha. Det kan tyckas dyrt, men frågan är snarare om det är prisvärt eller inte. För att avgöra det måste vi ha ett alternativ att jämföra med.
Låt oss först titta på vår svenska professionella politikerkår. För att kunna göra en politisk karriär måste man välja något av de större partierna om man ska komma någon vart. Det går helt enkelt inte att börja från scratch politiskt idag, på samma sätt som man inte kan bestämma sig för att konkurrera ut Microsoft genom att bygga ett nytt IT-företag från grunden. De som satsar på en ministerpost vid 35+ lär börja tidigt och engagerar sig kanske i någon av ungdomsrörelserna under skoltiden. Sedan avancerar de hierarkiskt inom partiet och får allt större ansvar, precis som på ett företag. Sålunda skolas vår profesionella politikerkår. Det är ett självuppehållande system som rullar på med eller utan medelsvenssons inblandning, på samma sätt som Volvos styrelse rullar på utan medelsvenssons inblandning.
Precis som inom alla yrkeskårer så finns det några riktigt bra och några riktigt dåliga politiker, och en massa medelmåttor. Den hierarkiska nivån har här ingen betydelse, på samma sätt som det också kan finnas bra och dåliga chefer samt bra och dåliga underhuggare. Detta gäller förstås inom alla partier - blå, röda och gröna har alla sina rötägg och guldkorn.
Något som torde vara gemensamt för alla politiskt engagerade är önskan att skapa ett bättre Sverige. Vad ni än må läsa på valaffisher så vill ALLA politiker åstadkomma en positiv förändring, inte bara Maud (ja, alltså bortsett från ovannämna rötägg - parasiter som är politiker för att sko sig på andras bekostnad). ALLA vill att folk ska känna sig trygga, att det ska vara bra att åldras i Sverige, att vi ska få fart på företagande och jobben, att brottsligheten ska minska, att det borde finnas fler poliser, att det borde vara mindre stökigt i skolorna, och att allt helt enkelt borde bli lite bättre, finare eller större än det redan är. Detta är mänsklighetens ständiga strävan, och därför också våra politikers ständiga strävan.
Det är dock ett problem som aldrig kommer att lösas slutligt. Däremot finns det bra och dåliga steg på vägen. Ser vi historiskt tycks varken det blå blocket eller det röda blocket ha lyckats särskilt mycket bättre eller sämre med uppgiften i stort. Men vi ser också att det åtminstone fungerat: vägar underhålls, skolor byggs, läkare utbildas, brottslingar döms till fängelse och fred råder.
Låt oss fastställa en sak direkt: Att detta funkar beror INTE på att vi har allmänna val i Sverige. Det beror på att vi har ett självuppehållande system med profesionella politiker som redan tidigt lär sig hur vårt byråkratiska system fungerar, att vi har otaliga tjänstemän på våra myndigheter som gör som de alltid gjort och lärde sig jobbet av sina företrädare, att många i grunden är välvilliga, har god arbetsmoral eller i varje fall vill tjäna pengar och så vidare.
Det finns inget som tyder på att vårt lands styrning skulle gå sämre eller bättre om fördelningen av mandat istället skedde genom att Carl XVI Gustav spådde riksdagens framtid i ett sköldpaddsskal vart fjärde år istället. Den viktigaste (eller kanske enda) praktiska funktion som valet fyller är att se till att ingen oförtjänt får sitta vid makten för länge. Gör man folket för missnöjt på fyra års sikt får man inte sitta kvar.
Det här är både bra och dåligt. Det är bra att vi då och då rör om i grytan så att inte samma personer sitter vid den politiska makten för lång tid, då detta lättare leder till korruption. Men det faktum att politiker har en möjlighet att få sitta kvar vid makten (med alla de fördelar detta medför) om de bara "smeker folket medhårs" tillräckligt skickligt, leder till ett enormt låst system där de eventuella förändringar som vidtas alltid måste ske inom den kortsiktiga bekvämlighetens ramar.
Mitt förslag är enkelt: Politiker borde inte ha den möjligheten. Vi borde inte ha val, utan obligatoriska maktskiften. Vi sparar då ca 20 mdr kr/år, möjliggör ett långsiktigt politiskt samarbete över 4-årsgränserna och minskar risken för korruption. De partier som sitter i "opposition" ska både kritiskt granska de styrande partierna, men också samarbeta mer över blockgränserna. Det skulle kunna fungera lite mer som det roterande ordförandeskapet i EU. Med ökat samarbete skulle jag dessutom tro att man upptäcker hur överens man är och hur få frågor som är verkligt politiska idag.
I dagsläget är ju t.ex. både sossarna och moderaterna överens om att statens intäkter bör maximeras och sedan investeras så klokt som möjligt för att i högsta möjliga utsträckning förbättra medborgarnas livskvalitet. Men vilken uppsättning skatter och vilka procentsatser som maximerar statens intäkter är såklart inte en politisk fråga, utan ett ekonomiskt/matematiskt optimeringsproblem. Med 1% inkomstskatt får vi inte inte tillräckligt med pengar till staten för att folk får för mycket kvar i plånboken, och med 99% skatt får vi inte tillräckligt för att ingen vill jobba. Grovt förenklat ligger optimum däremellan och vi borde låta landets bästa humanister (ekonomer, statsvetare, psykologer, jurister) och matematiker slå sig ner kring ett bord och komma med en kvalificerad gissning och skräddarsy ett optimalt skattesystem för dagens Sverige, som hela tiden var "under construction" så att säga.
Givetvis behåller vi de granskningssystem och rättssystem som finns idag för att säkerställa att politikerna verkligen jobbar för folkets bästa. Mandaten fördelas beroende på hur många aktiva (frivilliga och professionella) medlemmar ett parti har. Om 40 personer känner för att jobba i Centerns anda i Tierps kommun, och 80 för Socialdemokraterna, då får S dubbelt så många mandat i kommunfullmäktige. Nya partier kan skapas på kommunal nivå, och om de lockar många anhängare kan de avancera ändå upp till statlig nivå. Vi kan få se avknoppningar från de större partierna och en ökad diversitet på den politiska spelplanen.
Jag har många, många andra idéer på hur man bör styra Sverige, men det ovanstående känns som ett rimligt avgränsat avsnitt - trots att allt egentligen hänger ihop. Ser fram emot att höra vad ni tycker om detta.
