Ska polisen betala teleoperatörerna för spårning av samtal?

Politiska ideologier, ekonomiska strategier och lagfrågor.

Moderator: Moderatorgruppen

Ska polisen betala teleoperatörerna för spårning av samtal?

Ja
0
Inga röster
Nej, de ska få spåra samtal gratis så mycket de vill
0
Inga röster
De ska överhuvudtaget inte spåra samtal mer än förut (och förut hade de tydligen råd?)
2
100%
 
Antal röster: 2

Justin Case
Inlägg: 3552
Blev medlem: 31 mar 2007 17:46

Ska polisen betala teleoperatörerna för spårning av samtal?

Inläggav Justin Case » 27 maj 2010 23:02

Enligt SVT anser Stefan Holmén, chef på Citypolisens spaningsrotel i Stockholm, och Kristina Alvendal (M), polisstyrelsens ordförande i Stockholms län, att polisen inte ska behöva betala för spårning av samtal:

http://svt.se/2.22620/1.2017306/teleope ... isens_jobb

Min reflektion:
Det blir i vilket fall som helst folket, skattebetalarna, som betalar för polisens spårning av samtal. Vad spelar det då för roll om pengarna går via staten och sedan via polisen och till teleoperatörerna, eller om de går via staten och direkt till teleoperatörerna? För teleoperatörerna ställer väl inte upp gratis? Och skulle teleoperatörerna genom lagstiftning tvingas ställa upp gratis, skulle de kompensera för de kostnaderna genom att höja priserna för oss andra konsumenter istället, och så skulle folket likförbaskat få stå för notan för polisens samtalsspårning. Tänker ovan nämnda makthavare inte på det här? Har jag missat något?

Hur gör polisen med bensinen? De betalar väl för bensinen när de tankar, för bensinmackarna ger väl inte poliser gratis bensin? Väl? Varför kan det inte funka likadant med polisens utgifter för telefonspårning? Är det viktigare för polisen att kunna spåra samtal än att ha soppa i polisbilen?

Det är en dubbel skymf av polisen/makthavarna mot folket att dels hålla på och avlyssna folk mer och mer, på lösare och lösare grunder, vilket nu sker (och vilket inte minst poliser själva drivit på för att få rätt att göra), och dessutom nu inte ens vilja betala för det utan underförstått kräva att folket självt ska bekosta denna i tysthet pågående kränkning mot folket. Det är som när det olydiga barnet beordras ut i skogen att självt hämta det ris med vilket det ska pryglas.

Så länge det kostar för polisen att spåra samtal, kommer de rimligtvis inte att använda tjänsten i så många andra fall än de fall där det är befogat. Blir den möjligheten gratis för dem att använda däremot, kan de börja missbruka den hur mycket som helst, ta till den av ren slentrian, t.ex. närhelst en brottsutredning tillfälligt kört fast och spårandet av några hundra eller några tusen slumpvis samtal i ett särskilt "skumt" bostadsområde kanske möjligen skulle kunna ge dem något nytt uppslag. Lockelsen för någon enskild polisanställd kan då bli stor att missbruka den stora mängden oavsiktligt inhämtad information, av vilken en del kan visa sig möjliggöra t.ex. utpressning eller otillbörlig politisk påverkan.

Att "teleoperatörerna tjänar pengar på polisens jobb" är hur som helst något jag inte kan se hur man skulle kunna komma ifrån. Om teleoperatörerna utför tjänsterna i fråga åt polisen, kommer teleoperatörerna att ta betalt för dem på det ena eller andra sättet, hur man än gör, och teleoperatörerna kommer då att "tjäna pengar på polisens jobb". Det är oundvikligt.

J R Auk
Inlägg: 8233
Blev medlem: 19 apr 2004 00:44
Ort: En borgerlig miljö

Inläggav J R Auk » 28 maj 2010 15:51

Oftast är det mest praktiskt om den som skall gör omdömet om undersökningen skall göras också skall betala. Helst den enskilde.

Då skulle nog inte så många av polisers sambos vara avlyssnade, spårade, eller på annat sätt kränkta av sina små älsklingar som det idag rimligtvis är.

Så är det väl generellt med resurser också. Den som inte ger något för resursen vet inte något värde på det, och slösar. Men allt är ett byte någonstans.

Av luft blir det blommor, och av blommor blir det bin. Men inget uppstår ex nihil.

Ser du fan i taket, en andra tråd jag instämmer med dig Justin. Vad har hänt har du fångat ett förnuft ;)
The decisions of bureaucracy are frequently reduced to Yes or No answers to drafts submitted to it; the bureaucratic way of thinking has become the secret model for a thought allegedly still free. But the responsibility of philosophical thought in its essential situations is not to play this game. A given alternative is already a piece of heteronomy. - Theodor W. Adorno


Återgå till "Politik och samhälle"

Vilka är online

Användare som besöker denna kategori: 14 och 0 gäster