Lögnigenkänning
Apparat eller programvara som signalerar när en person ljuger. Mest aktuell i Europa är programvarubaserad lögnigenkänning, som bygger på analys av en persons röst. Därför kan den även användas via telefon. En ledande leverantör är det israeliska företaget Nemesysco, vars programvara används i skarp drift eller testas av bland annat försäkringsbolag i England, Tyskland och Schweiz. Ett försäkringsbolag, brittiska Highway Insurance, kunde minska sina utbetalningar med nästan 16% efter att ha installerat Nemesyscos programvara i kundtjänst där skadeanmälningar tas emot. Amerikansk underrättelsetjänst är i färd med att utveckla ett system som automatiskt ska hitta lögner eller missvisande information i texter (Misinformation Detection System, MDS).
I USA drivs också ett forskningsprojekt syftande till att utveckla programvaror som kan tolka människors kroppsspråk och avläsa om personen ifråga talar sanning eller ljuger. Så kallade mikrogester och mikroansiktsuttryck lär vara mycket svåra att påverka med viljan. Tanken är att sätta in kameror utrustade med denna teknologi vid exempelvis gränspassager och inpassering i byggnader.
För mer information: http://www.atomerochbitar.se/manadsbrev/bbb-14-04.html
Det skulle inte förvåna mig om detta blir en av de avgörande teknikerna för mänsklighetens utveckling. Tänk efter. Hur skulle perfekta lögndetektorer påverka samhället?
Den ständigt accelererande teknikutvecklingen i kombination med vår tids makthavares iver att bekämpa brott alltmer på bekostnad av medborgarnas personliga integritet kan tänkas leda till många olika scenarior. Det är svårt att veta vilka tekniska framsteg de närmaste årtiondena som kommer att bli mest avgörande för huruvida vi får en irreversibel Storebrors-diktatur eller inte. Låt oss titta på en av de kanske mest "chansrika" kandidaterna: att man lyckas ta fram en lögndetektor som vetenskapligt bevisligt är så ofelbar att den utgör oslagbart bevismaterial i rättegångar.
De lögndetektorer av typen polygraf som finns idag går att lura om man vet hur man gör. Att polygrafer ändå används i USA i olika sammanhang beror på att den som sköter polygrafen kan använda en hel del tricks för att lura den som ska testas att polygrafen är ofelbar. Världens bästa lögndetektorer, även av andra slag än polygraf (t.ex. fMRI-baserade eller mikrouttrycksigenkänninsgbaserade lögndetektorer) presterar än så länge inte tillräckligt bra i tester för att deras utslag ska accepteras som bevismaterial. Men detta kan ganska snabbt förändras, om teknikutvecklingen fortsätter accelerera i några årtionden till, något den troligen kommer att göra. För bara några årtionden sedan trodde praktiskt taget ingen, inte ens världsmästaren i schack, att en dator någonsin skulle kunna vinna en match mot världsmästaren i schack. Till slut hände det. På område efter område, även på flera "psykologiska" områden, har man under de senaste årtiondena fått maskiner att prestera bättre än människor. Se t.ex. länken ovan. De områden som återstår är kanske framför allt sådana som har att göra med förståelse för hur människor fungerar psykologiskt. Men för att kunna ta fram en lögndetektor som vetenskapligt kan bevisas ha rätt i, säg, 99,99% av fallen behöver man inte tillnärmelsevis total förståelse för hur hela människohjärnan fungerar. Det inser man om man betänker att vi till stor del inte ens förstår vad i vårt eget tänkande som gör vårt tänkande så effektivt som det är. Förstod vi det, skulle våra programmerare redan ha lyckats skapa en på alla tänkbara områden övermänskligt intelligent artificiell intelligens vid det här laget. Det enda som krävs för att man ska lyckas ta fram en lögndetektor med sagda extrema ofelbarhetsgrad är att man får en dator, kanske till stor del genom trial and error, att råka ta fram en algoritm som visar sig ge korrekta resultat i mer än 9999 fall av 10000 i försök. Ingen människa behöver kunna begripa varför algoritmen datorn tagit fram fungerar, huvudsaken är att den fungerar. Datorprogram har redan på flera områden lyckats lösa övermänskligt svåra uppgifter på sätt som programmerna själva inte behövt förstå för att kunna veta hur de ska få datorn att göra det.
Med tanke på det ovanstående tycks det, vad jag kan bedöma, mycket väl kunna hända att någon lyckas ta fram en minst 99,99-procentigt ofelbar lögndetektor redan inom de närmaste 5-10 åren (om det inte redan gjorts, i hemlighet).
I kombination med övrig övervakning som redan är på plats skulle en sådan uppfinning kunna bli ett förödande vapen i händerna på makthavare som vill ha så mycket makt som möjligt. De flesta makthavare tackar inte nej till mer makt. Om nedmonterandet av medborgarnas personliga integritet fortsätter fortlöpa gradvis, i små steg, som det gjort år efter år sedan 11 september 2001, kommer det ganska snart att inte upplevas som hutlöst av makthavarna om de vill kunna testa vilken medborgare som helst med lögndetektor "bara för att kunna utesluta" att han är en "terrorist eller brottsling av något slag". För om man har rent mjöl i påsen, varför skulle man då motsätta sig sådana kontroller? De görs ju för samhällets bästa!
Möjligen skulle man kunna acceptera ett användande av perfekt lögndetektor på medborgarna om samma lögndetektor bevisligen användes i minst lika hög grad på makthavarna själva. Men de högst uppsatta makthavarna kommer naturligtvis att slå tillbaka varje sådant krav med hänvisning till "rikets säkerhet". De har ju känsliga kunskaper om Sveriges försvar, om andra länders hemliga terroristbekämpningsavtal med Sverige, avtal som terroristerna inte får kunna få information om. De (makthavarna) kan därmed hävda att de måste få slippa bli avlästa med perfekta lögndetektorer. Men vanliga medborgare, däremot, de har ju inte lika känsliga uppgifter, och har de det, då har de ju smutsigt mjöl i påsen, och då är det ju bara bra att det kommer till myndigheternas kännedom!
Dessutom finns det ett annat argument makthavarna kan använda: om endast makthavarna får lögndetektortesta medborgarna men inte vice versa, och om varje medborgares lögndetektortestresultat hålls hemligt för övriga vanliga medborgare, skyddas den enskilde lögndetektortestade medborgarens personliga integritet, vilket väl är viktigt. Det största hotet mot en enskild medborgares personliga säkerhet, om hans lögndetektortestresultat skulle komma till allmän kännedom och om det innehåller avslöjanden om känsliga delar av hans personlighet, kommer ju (kan makthavarna hävda) från andra vanliga fördomsfulla medborgare (rasister, homofober m.m.), snarare än från staten, som ju alltid är garanterat god och alltid vill medborgarnas bästa. Därför är det (t.ex. år 2019 eller när nu den perfekta lögndetektorn kommer att se dagens ljus) säkrast att endast regeringen och dess myndigheter får veta allt om varje enskild medborgare, medan medborgarna själva inte får ta reda på mer om varandra och om regeringen och dess myndigheter än vad de fick t.ex. år 2010. Kan makthavarna argumentera, alltså. Och risken är stor att folket kommer att köpa det argumentet, om de låtit sig vaggas in i tron att det är naturligt att staten får övervaka medborgarna mer och mer för varje år, men inte vice versa.
Vad kan då makthavare göra när/om de får monopol på att använda perfekta lögndetektorer på folk? Ja, de kan till exempel hota hänga ut sina aktiva kritiker för dessas gamla synder (t.ex. svartarbete, anlitande av svart arbetskraft, bidragsfusk, avgiftsfusk etc) om dessa inte upphör med sin kritik (de kan anonymt och subtilt hota dem en och en, så att det inte blir känt att de kontaktat dem allihop), medan de ser genom fingrarna med synder bland folk i de egna leden. De kan förneka att de gör så, och ingen kan bevisa att de ljuger. De själva, däremot, kan "bevisa", om varje grävande journalist eller annan uppnosig typ, som kommer med sådana "lögnaktiga" anklagelser, att han/hon ljuger. Det är bara att i hemlighet låta programmera om lögndetektorn inför testerna av just de personerna. Av "integritetsskäl" måste ju lögndetektortesterna hållas bortom allmänhetens insyn. Att detta medför att allmänheten inte kan veta om testerna går rätt till är bara för folket att acceptera. Sådan kommer makthavarnas attityd (till sin tids rådande tekniska möjligheter att övervaka folket) att vara, då som idag, om inte Piratpartiet eller något liknande fått påverka riksdagens sammansättning tillräckligt mycket för att ändra på det i god tid innan det jag beskriver ovan blir verklighet.
Nu undrar jag:
Är makthavarnas mest känsliga hemligheter verkligen så "känsliga för rikets säkerhet" att det är viktigare att de hemligheterna inte läcker ut till fel personer, än att allmänheten och makthavarna till vardags kan övervaka varandras inre ungefär lika mycket var? I så fall, finns det något sätt att redan nu börja minska farorna med de problem som dessa "känsliga uppgifter" som makthavarna måste hålla hemliga kan ge upphov till om de läcker ut - med andra ord: kan man se till så att det, när väl den dag kommer då lögndetektorerna blir perfekta, inte längre finns något (i makthavarnas minnen) som är alltför "känsligt för rikets säkerhet" för att få berättas för allmänheten?
Naturligtvis har makthavarna inget intresse av att besvara den frågan eller börja agera i linje med den. Men då måste några andra, ja varför inte folket, engagera sig i den frågan och försöka komma på något sätt att lösa problemet. Om det alls är ett problem. Alltså makthavarnas "känsliga, för-rikets-säkerhet-viktiga-att-hålla-hemliga" hemligheter som makthavarna kommer att försöka använda som förevändning för att slippa bli granskade med perfekta lögndetektorer när sådana kommer. Är det det, tror ni? Om ja, vad kan folket göra åt det? Om nej, varför inte, och hur kan man då få folket att inse att det inte är ett problem?
Sedan har vi det andra problem jag nämner ovan: att det vore alltför integritetskränkande för medborgarna själva om andra än makthavarna fick kännedom om resultaten av de lögndetektortest makthavarna gjorde på medborgarna (i ett samhälle där det finns perfekta lögndetektorer), och att makthavarna av det skälet inte bör avläsas med lögndetektorer. Vad är värst: ett samhället där alla vet allt om alla, eller ett samhälle där några makthavare som kanske eller kanske inte har enbart goda uppsåt vet allt om alla medan övriga medborgare inte vet mycket mer om sina makthavare och varandra än vad de vet idag? Personligen tror jag att en mänsklighet där alla vet allt om alla skulle utvecklas till något alldeles fantastiskt bra med tiden, även om jag kan tänka mig att det skulle ske många mord och självmord i ett första skede på vägen dit. En mer utförlig beskrivning av en tänkbar sådan händelseutveckling finns i romanen "Light from other days" av Arthur C Clarke och Stephen Baxter. David Brin argumenterar i "The transparent society" för att det mest önskvärda av de realistiska tänkbara slutmålen för övervakningsutvecklingen är ett samhälle där alla vet nästan allt om alla, men där medborgarna får behålla lite privatliv eftersom det även är "pinsamt att bli påkommen med att spionera på någons privatliv", och eftersom extrem övervakningsteknik även kan användas till att säkerställa att man kan komma på andra med obefogat spionerande på en själv, och på så sätt avskräcka andra från att spionera orimligt långtgående på en. Dessa två oerhört "övervakningsvänliga" böcker kan med fördel jämföras med "Kallocain" av Karin Boye och "1984" av George Orwell, som båda beskriver hur hemskt ett samhälle kan bli om en grupp makthavare vet allt om alla medborgare medan knappt någon vet något alls om makthavarna. Alla de fyra nämnda böckerna talar för att det är bättre att "alla får övervaka alla" än att "endast några får övervaka alla". Är det någon som känner sig manad att argumentera för att det sistnämnda vore att föredra framför det förstnämnda? Är det någon som har något trovärdigt argument för att dessa två alternativ inte skulle vara de enda två realistiska alternativ vi har att välja på (på några årtiondens sikt)?
(Avslutningsvis behöver jag väl inte tillägga: Rösta på Piratpartiet nu i riksdagsvalet, så att sådana här frågor alls tas upp i riksdagen medan tid ännu är!)