svarta hål o svarta teorier

Fysik, biologi, teknik, ETC.

Moderator: Moderatorgruppen

akjalam
Inlägg: 5
Blev medlem: 24 okt 2008 23:22

svarta hål o svarta teorier

Inläggav akjalam » 24 okt 2008 23:42

Det är intressant att läsa hur många bygger upp fantastiska teorier om tex universums uppkomst , helt fabulösa och fria, för att sedan falla tillbaka direkt i traditionella förklaringsmodeller.

Man påstår först något som man intuitivt tror eller fabulerer sedan förklarar man det med standardiserad naturvetenskap.

Mkt roligare läsning vore om man fullföljde sin tankegång och utvecklade den ist för att falla tillbaka pan förklarade modeller.

Vad vet vi egentligen?

Vi vet vad vi upplever med våra sinnen.

Vad som ev finns där våra sinnen inte "ser" kan vi aldrig veta , kanske ana, men aldrig bevisa.

Ta tex parallella universum hypotesen som dyker upp då o då.

Dessa måste , enligt någon , vara skiljde från varandra via barriärer eller tid eller avstånd.

Varför då?

Ett parallellt universa kan mkt väl finnas i vårt universa uppbyggt av samma atomer som finns runt omkring mig.

Om man ser det som en filmrutesekvens så kanske vårt "stabilia" universa exsisterar i ruta 1 medans i ruta 2 kanske atomerna omvandlar
sig till något helt annat ..någon annan struktur .. ett parallellt universa rent av och detta universa kanske exsisterar i 2 millioner år där universa 2 människor lever och dör.
Sedan sker en omvandling till ruta 1 struktur och vi uppstår igen och lever i en ruta till ... eller 18 milliarder rutor eller???

Skulle vi märka att något skett ?
Nej.

Vi vet och tänker otroligt endimensionellt.


Pierre

suchanother
Avstängd
Inlägg: 4110
Blev medlem: 14 feb 2004 23:37
Ort: Göteborg

Inläggav suchanother » 25 okt 2008 09:08

Ta inte astronomin på för stort allvar. Där ändras teorierna ung. var femte år och det är allmänt ett vilt spekulerande. Big Bang teorin är också ett av dessa missfoster som säkert revideras så småningom.

Användarvisningsbild
Jörgen
Inlägg: 2627
Blev medlem: 17 okt 2003 21:44
Ort: Årsta
Kontakt:

Inläggav Jörgen » 25 okt 2008 09:50

Eller att energiknipperna används samtidigt i olika universa för att att uppbygga dessa, alltså är mångdimensionella.

Själv bor jag i ett uniersum utan gränser, varken  i tid eller rum.
Big Bang är en lokal missuppfattning av det degenerade ljuset - fotoner har en begränsad livslängd, de faller sönder efter några miljarder år, vilket uppfattas som rödförskjutning - universum expanderar inte alls. Så det så.

Eller också sticker fotonerna iväg till ett annat universum efter en tid.
Ner med enfalden!  Heja mångfalden!

suchanother
Avstängd
Inlägg: 4110
Blev medlem: 14 feb 2004 23:37
Ort: Göteborg

Inläggav suchanother » 25 okt 2008 10:00

Allt går att förklara hjälpligt. Men hur trovärdigt är det?

Benjie
Inlägg: 649
Blev medlem: 29 apr 2006 00:40

Inläggav Benjie » 25 okt 2008 20:00

suchanother skrev:Allt går att förklara hjälpligt. Men hur trovärdigt är det?


Hjälpligt ?  Det går att förstå till mycket stor del ... och är Väldigt  trovärdigt skulle jag vilja  säga!

BENJIE

suchanother
Avstängd
Inlägg: 4110
Blev medlem: 14 feb 2004 23:37
Ort: Göteborg

Inläggav suchanother » 25 okt 2008 22:45

Din åsikt.


Återgå till "Naturvetenskap"

Vilka är online

Användare som besöker denna kategori: 6 och 0 gäster