Ödet och Gud

Traditionella religionsriktningar, men även andlighet ur ett mer generellt perspektiv.

Moderator: Moderatorgruppen

Användarvisningsbild
Alex Fordo
Inlägg: 2
Blev medlem: 18 maj 2006 15:42

Ödet och Gud

Inläggav Alex Fordo » 18 maj 2006 16:27

Mäniskan är intet utan Gud. Gud är intet utan mäniskan.
Är ateisten lämnad ensam åt sitt öde ?
Eller är ödet något vi alla måste leva med.
Men myran har ju ingen gud, bara ödet att vara myra.
Så utan Gud är man kanske bara som myran, en myra.
A.Fordo bara undrar...

Kiifen
Inlägg: 675
Blev medlem: 27 jan 2006 15:50

Inläggav Kiifen » 18 maj 2006 18:57

Intelligens och medvetande och människans särställning i tillvaron är en illusion, på samma sätt som att färger är en illusion. Färger är frekvenser och vågor och har ingen inneboende existens. På samma sätt är det med livet, det har ingen essens. Människa eller myra spelar ingen roll, ingen av oss har någon inneboende existens och ingen av oss har något allmänt mål för vår existens; annat än att ploppa fram, utvecklas och försvinna, för att aldrig mer upprepas på exakt samma sätt igen. Detta kan man anse vad som helst om; tragiskt, komiskt, tvingande, frihetligt, ångestframkallande eller glädjebudskap, eller ingen åsikt alls.

Tractatus
Inlägg: 828
Blev medlem: 21 mar 2005 21:25

Inläggav Tractatus » 18 maj 2006 19:02

Intelligens och medvetande och människans särställning i tillvaron är en illusion, på samma sätt som att färger är en illusion. Färger är frekvenser och vågor och har ingen inneboende existens.


Det var mig den konstigaste liknelse jag sett på länge.

Kiifen
Inlägg: 675
Blev medlem: 27 jan 2006 15:50

Inläggav Kiifen » 18 maj 2006 19:05

PS! Det finns ett missvisande element i begreppet "växa fram" eller "ploppa fram", man leds att tro att saker och ting "kommer in i" tillvaron FRÅN NÅGOT ANNAT... men istället är det så att tomheten på nåt sätt drar ihop sig och bildar kombinationer som vi tolkar som att de "skrider in i" tillvaron. Ett hus har t.ex. ingen inneboende existens, det har ingen essens, ett hus är bara en form. Ifall man skulle montera ner ett hus så finns det ingen defenitiv punkt där man kan säga att det är ett hus eller ett ruckel. Alltså ett hus är resultatet av en kombination. Färger är resultatet av en kombination av faktorer; rörelse, värme, material, osv. Medvetande är också en kombination - taken a higher level.

Såhär, detta är en kvalitetshierarki:

På lägsta nivån befinner sig tomheten, på nästa steg befinner sig oformligheten, nästa steg blir såklart form, ännu nästa blir det nya kvaliteer som ljus, sedan ljud, sedan dofter och organ, osv osv. upp till en utvecklingsnivå, eller kombinationsnivå som kännetecknar intelligens och medvetande.


Återgå till "Religion och andlighet"

Vilka är online

Användare som besöker denna kategori: 10 och 0 gäster