Kvadett skrev:Bilderna kan väl exprimenterats med från båda hållen, jag ville bara se hur svaret skulle se ut.
Kan även se om jag hittar de andra bildexemplen då det skulle vara intressant att jämföra.
Ärligt, det skulle vara asintressant. För jag är rätt säker på att du inte sett några bilder som varit inspirerade av
mina bilder, för mina bilder har jag bara visat för en handfull personer i en chat. De har alltså inte postats på något annat forum eller anslagstavla, och de ligger inte ute på någon sida som man kan googla till.
Jag kan dessutom mycket väl föreställa mig att andra personer har lyckats göra mycket häftigare saker än jag själv. Jag har som sagt varit ganska feg.
Några av mina exempel som jag
inte postat i den här tråden är de som har andra bildnumreringar än de ovan postade.
De jag postat är ju (som ni kan se genom att högerklicka på bilderna) gronk, gronk3 och gronk6. Gronk6 var den sista jag gjorde. Det finns en gronk2, gronk4 och gronk5 också. (Men de är som sagt antingen skittråkiga (som gronk4) eller bara experiment. Med Gronk2 undersökte jag om bönorna behövde vara cirkelrunda, och med gronk5 undersökte jag dels om bönorna kunde vara väldigt stora, och så försökte jag (om jag minns rätt) leta efter "nyanshorisonten" för effekten. Med vissa nyanser försvinner nämligen effekten helt, som av ett trollslag. Fast nu i efterhand betvivlar jag mitt eget minne, ty grönt och lila är ändå komplementfärger, så det låter inte så o-optiskt. Men det kanske var något experiment med färgmättnad... Äh, jag minns faktiskt inte. Kanske var det inte så vetenskapligt överhuvudtaget.)
Skulle vara kul att se om andra (mer experimentfulla konstnärer än jag) vågat ta ut svängarna mer.