Kognitiv psykologi - handlar inte om känslor?

Moderator: Moderatorgruppen

ManFreD
Inlägg: 62
Blev medlem: 08 apr 2006 00:34

Kognitiv psykologi - handlar inte om känslor?

Inläggav ManFreD » 08 apr 2006 00:39

Läser just nu en bok om kognitiv psykologi. Finns dock en sak som jag inte riktigt har kommit under fund med; Kognitiv psykologi handlar om affirmationer, alltså det man ser. Står dock även att kognitiv psykologi inte har något med känslor att göra. Hur kan detta gå ihop? Om det handlar om något visuellt, så borde det väl innebära att det handlar om vad det man ser ger en för känsla..eller?

Katana

Re: Kognitiv psykologi - handlar inte om känslor?

Inläggav Katana » 14 okt 2006 18:40

Är det inte meningen att man ska genom affirmationer ta kommandot över känslan ist. för att låta känslan gå överstyr fortsättningsvis ? Känslorna finns uppenbarligen redan där, men inte den rationella tanken i proportion till känslan. Därför kanske man heller inte ska tala om (sätta fokus på) det som är i grunden orsakat den ev. problematiken. Kan jag tänka mig...

dobermanz

Inläggav dobermanz » 14 okt 2006 19:51

Här er en bar definition om kongnitiv psykologi som jag hittade på nätet:
"Kognitiv psykologi, vetenskaplig psykologisk inriktning som studerar de mekanismer som ligger bakom människans tankeprocesser. Till den kognitiva psykologins huvudsakliga arbetsområden hör minne, perception, kunskapsrepresentationer, språk, problemlösning, beslutsfattande, medvetande och intelligens.

Den kognitiva psykologin uppstod som reaktion på reduktionistiska psykologiska discipliner som behaviorismen, vilka hävdade att det inte var nödvändigt att studera vad som sker i hjärnan. Behaviorismen hade i sin tur uppstått som reaktion på hur tidigare psykologiska skolor använt introspektion istället för vetenskap för att göra vetenskapliga landvinningar. Men efter andra världskriget började datorer göra det möjligt att göra rimliga modeller för människans tankeprocesser, och man fann många angränsande vetenskapliga ämnen och andra sätt att systematiskt och tillförlitligt mäta människors tankeprocesser. Därför kom kognitiv psykologi att växa fram parallellt med andra vetenskapliga områden som vill förstå hur hjärnan gör oss till intelligenta agenter, i en tvärvetenskaplig kognitionsvetenskap. Termen "kognitiv psykologi" kom dock inte i bruk förrän vid mitten av 70-talet.

Två stora psykoterapeutiska skolor baserar sig på kognitiv psykologi: kognitiv terapi och kognitiv beteendeterapi..

Katana

Inläggav Katana » 14 okt 2006 20:23

Tanke och känsla brukar skiljas åt även det som är mycket av problematiken. De ska föras ihop för att ngt. skall lösas. Kan inte tänka mig psykologi öht. utan att ha båda i åtanke och förstå att kropp (känsla) och själ (tanke) är en enhet.
Ingen aning om vilken nöt som skrivit det du citerar, förmodligen en som åter 'glömmer' helheten. Samspelet är dock komplicerat och än svårare att sättas i ord då tanken och känslan anses som två skilda företeelser och får ej i 'professionella' sammanhang nämnas vara på annat vis eftersom det inte finnes ngt. oficiellt dokumenterat. Forskningen har inte kommit så långt än så vi får väl bita ihop och befinna oss i att den kunskap som anges är korrekt.

dobermanz

Inläggav dobermanz » 14 okt 2006 20:50

Jag vet inte om det är en "nöt" som skrev artiklen som jag citerade men den är hämtat ur Wikipedia den fria encyklopedin:) Deta beskrivning är faktiskt ganska lik beskrivningen som jag precis kollade upp i en lärobok i psykologi

Katana

Inläggav Katana » 14 okt 2006 21:00

Jaa, man kanske inte ska tro på allt man läser. Det var säkert inte länge sedan man konstaterade att man behöver skriva om läroböcker som historieböcker. Allt är i konstant förändring. Det du läser är redan gammalt kan jag garantera dig om.  :)

dobermanz

Inläggav dobermanz » 14 okt 2006 21:10

Jag tror att det är en förenklad förklarin och därför verkar det fäll,  när jag har läst om kongnitiv psykologi, för några månader sedan så var förklaringen mycket mer komplicerad, jag bra tyckte att förklaringen är enkel och tillrecklig bra för att ge grundlegande förståelse:)

Katana

Inläggav Katana » 14 okt 2006 21:32

Kanske är det då en självklarhet att det i grund och botten har med känslor att göra, därför man inte heller nämner det. Ungefär lika nödvändig info som om jag skulle konstatera att en mjölkförpackning innehåller laktos.

Carpe Nihil
Inlägg: 173
Blev medlem: 06 okt 2006 20:41

Inläggav Carpe Nihil » 15 okt 2006 19:02

Det den svenska högskolan lär ut till oss psykologistudenter är bland annat att den "hårda" eller klassiska kognitiva psykologin inte behandlar känslor över huvud taget, och att det i så fall skulle kunna föreslås som en nackdel. Men den kognitiva psykologin är givetvis kompitabel med en massa andra synsätt om man så vill.

(föresten, katana, om själva förpackningen till mjölken innehåller laktos så skulle det i alla fall intressera mig :wink: )

Katana

Inläggav Katana » 15 okt 2006 19:06

Ja, säkert så fastnar väl ett par molekyler eller tre på plasthinnan innanför. Sugen ?

Användarvisningsbild
Algotezza
Inlägg: 21421
Blev medlem: 21 jul 2006 21:36
Ort: Lund
Kontakt:

Förpackningen

Inläggav Algotezza » 16 okt 2006 11:41

Carpe Nihil skrev:Det den svenska högskolan lär ut till oss psykologistudenter är bland annat att den "hårda" eller klassiska kognitiva psykologin inte behandlar känslor över huvud taget, och att det i så fall skulle kunna föreslås som en nackdel. Men den kognitiva psykologin är givetvis kompitabel med en massa andra synsätt om man så vill.

(föresten, katana, om själva förpackningen till mjölken innehåller laktos så skulle det i alla fall intressera mig :wink: )


Vad är det viktigaste med en förpackning och det som gör den till en förpackning: materialet den är gjord av eller det tomrum dess material realiserar? Förpackningens viktigaste del, den del vi främst behöver, är den del som inte är förpackning.

Heidegger har diskuterat detta problem i textsamlingen som på svenska heter Teknikens väsen.

A
Algotezza aka Algotezza

Carpe Nihil
Inlägg: 173
Blev medlem: 06 okt 2006 20:41

Inläggav Carpe Nihil » 17 okt 2006 16:33

Haha, det låter mer som aristoteles tjafs om att strukturen är en viktig del av föremålet. I would have to disagree ^^ förpackning är det namn vi har på strukturen, mönstret, av materialet. Samma sak med huset i aristoteles exempel. Bara ett namn, bara ett begrepp i våra huvuden, som moral, ansvar och mycket annat. :)

Användarvisningsbild
Grottis
Inlägg: 451
Blev medlem: 15 nov 2006 10:59
Kontakt:

Inläggav Grottis » 15 nov 2006 16:49

Jag har tvärtom fått uppfattningen att kognitiv psykologi för samman tanke och känsla, som allt sedan antiken har hållits åtskilda i det västerländska tänkandet (med undantag för stoikerna och Spinoza).

Enligt den kognitiva psykologin har en känsla -- man föredrar ofta att tala om emotioner -- alltid en kognitiv komponent. Om jag till exempel känner mig sårad av någon, så ligger i den känslan antagandet att denne har kränkt mig. För den med psykiatrisk åkomma, som agorafoben, utgörs en del av ångestkänslan av föreställningen att det kommer att hända något hemskt om hon korsar en öppen plats.


Återgå till "Psykologi"

Vilka är online

Användare som besöker denna kategori: 18 och 0 gäster