att bli mor (att ge upp sitt liv)

Ventilera dina personliga funderingar om smått och stort.

Moderator: Moderatorgruppen

Morningstar

att bli mor (att ge upp sitt liv)

Inläggav Morningstar » 21 mar 2009 14:59

---

Morningstar

Inläggav Morningstar » 21 mar 2009 20:43

V---

Användarvisningsbild
Logos
Inlägg: 1823
Blev medlem: 23 nov 2008 23:32
Ort: Stortån och uppåt
Kontakt:

Inläggav Logos » 22 mar 2009 00:47

Fast det vete fan om man ger upp sitt liv. Det ändrar väl mer karaktär.

Jag har två ungar och känner naturligt nog ganska många föräldrar. De flesta knatar på och försöker göra det som de tycker om att göra. Man har bara lite mindre tid att göra det på.

Sen är det rätt kul att hänga med sina barn. De ifrågasätter allt och kan ha kul med precis vad som helst. Deras andlighet består väl i att de är mitt i processen att skapa sig en världsbild i samvaro med oss andra. Där kan lite vad som helst få plats. Men så är det nog för de flesta.
What's the ugliest
Part of your body?
Some say your nose
Some say your toes
But I think it's YOUR MIND

Användarvisningsbild
Skogsälvan
Avslutat konto
Inlägg: 5803
Blev medlem: 28 jun 2005 18:54

Inläggav Skogsälvan » 22 mar 2009 01:46

Håller med Logos.

Jag tycker om att pyssla om andra så det är ingen större omställning. Det är en dans på rosor, med taggar och allt, att få barn. Att forma ett barn till en nickedocka är lätt och bekvämt och ur min synvinkel väldigt fel. Här hemma har vi det rätt högljutt med mycket frihet, ständiga dispyter och argumentationer, men när ena ungen blir vald till skolans kamratstödjare känns det som jag har gjort något rätt i min föräldrarroll. Det kan vara lite jobbigt och underbart att se nyanser av sig själv i sina barn för det är ju oundvikligt. Sen är det ju rätt skoj att de lär mig saker. Minstingen försöker lära mig beatbox nu och jag kan ju bara säga att det inte är mitt stuk och när jag säger det är det med förtjusning  :lol: Den andre hjälper mig öppna jobbiga burkar. What goes around comes around. Mycket bråk och jobbigheter blir det på vägen, men det är det värt.

scirocco
Inlägg: 2095
Blev medlem: 19 dec 2008 21:43

Inläggav scirocco » 22 mar 2009 04:30

ring mig

Användarvisningsbild
Anders
Inlägg: 9335
Blev medlem: 23 mar 2006 01:44
Kontakt:

Inläggav Anders » 23 mar 2009 09:48

Snäppet bättre än att bli far verkar det som. Men det varierar säkert.

För mig, som manlig observatör på nära håll, kan meddela att moderskapet innebar att, från att se på bio tre gånger per vecka gick till att bli en gång vart tredje år. Och ett jäkla tjat på sin man om en trea då vår lilltjej hade börjat knalla.
Min blogg över mitt filosofiska läsande --> http://ingenfilo.blogspot.com
Jonathan Haidt - A righteous mind
Juli 2026


Återgå till "Tankar och känslor"

Vilka är online

Användare som besöker denna kategori: 10 och 0 gäster