Min profetia om framtida hälsoläge

Politiska ideologier, ekonomiska strategier och lagfrågor.

Moderator: Moderatorgruppen

Justin Case
Inlägg: 3552
Blev medlem: 31 mar 2007 17:46

Re: Religion

Inläggav Justin Case » 25 aug 2009 08:29

EnGladEn skrev:Det är en fråga om tro om vad som är det rätta. För mig är jag övertygad om att "Jesus ett" fanns, höll undervisning, och gjorde äkta mirakel. Jag är övertygad om att "Jesus två" kommer att återvända, om denne inte redan har gjort det (läs andra inlägg från mig i ämnet).

Vad som är viktigt att inse, kan man läsa ur Amerikanska filmer som handlar om meniga i US Army, och dess sergeanter.

T ex

- Where are you from?
- Oklahoma, sir.
- In Oklahoma there are only queers and steers. I see no horns, so you must be a queer.
- No, sir, No.
- What!
etc

(steer betyder tjur)
Felet den menige gör är att han inte har tillräcklig respekt för serganten. Total respekt krävs, även om det går emot denne meniges övertygelse om vad som är sant. Det är säkert sant att den menige inte är bög, och han känner sig förnedrad att kalla sig det. Men det är inte det som är poängen, poängen är total respekt för överordnade, vilket är viktigt i krig för att få samordnade insatser (man kan inte vara filosof och komma med invändningar i armén).

Serganten säger "In Oklahoma there are only queers and steers..." Den menige skulle ha sagt "Sir, you are always right, so I must be a queer, sir." Poängen är att det är falskt, men det har ingen betydelse, säger serganten att det är så, så är det så, om du förstår vad jag menar.

På samma sätt är det med Gud och kristendomen. Hur dum, etc (du radade upp en hel hög med kritik) kristendomen än kan tyckas vara så handlar det till syneste och sist om respekt för Gud, man säger att man är helt kristen och tror på allt Bibeln har att säga, för att visa underkastelse. För mig gäller dessutom att jag verkligen tror att allt i Bibeln är sant, självklart.

Förstår du hur jag menar?

Jag är en idiot gämfört med Gud; fysikens lagar är inte en barnlek att sammansätta, men ändå har Gud gjort det. Förstår du? Det är med respekt för Gud som jag kallar mig för idiot. Ser du hur jag menar. Total underkastelse mot övermakten.


Jag förstår hur du menar. Om en gud verkligen skapat fysikens lagar och allt det vi kallar det observerbara universum, vill jag påpeka att du inte drar slutsatsen av det så långt som du logiskt sett borde. Rimligen borde en varelse, med sådan enorm kapacitet som skulle krävas för att skapa det vi kallar det observerbara universum, inte vara ett dugg intresserad av hur så (relativt) obesjälade maskiner som vi beter oss. Rimligen torde inte vår skapare (om vi har någon) bry sig mer om oss än vad vi bryr oss om ett godtyckligt sandkorn i Gobiöknen. Att tro att vi är mer avancerade eller levande eller viktiga i vår (eventuella) skapares ögon, än vad ett sandkorn i Gobiöknen är i våra ögon, är att vara alltför högmodig (givet att vår skapare är så högtstående som du tror). Med en sådan makt som denna skapare måste ha, för att ha kunnat skapa hela det observerbara universum (och fysikens lagar, som du tror), borde han lätt ha kunnat skapa mycket mer fantastiska varelser än vi, istället för att skapa oss - ja, mer fantastiska varelser än vad Adam och Eva var, istället för att skapa dem. Varför gjorde han inte det? Svaret är att han säkert gjorde det (om han finns). Jag tror att mänskligheten bara är en slumpmässig bieffekt av ett experiment som han utförde för ca 20 miljarder år sedan i något helt annat syfte än att skapa mänskligheten, att han för länge sedan glömt bort att det vi kallar det observerbara universum överhuvudtaget existerar, och att han säkert inte ens "vet" att något sådant som människor existerar (mer än vad vi "vet" att ett givet, fullständigt ordinärt sandkorn, som vi aldrig sett men som vi (om vi ids) kan tänka oss finns någonstans i Gobiöknen, existerar). Vi är hans skapelse i samma mening som koldioxiden i atmosfären är vår skapelse: vi är, likt koldioxiden, blott biprodukter som uppstått fullständigt oavsiktligt vid skapandet av något helt annat. Varför tror jag att han glömt bort existensen av det observerbara universum och varför tror jag inte att han vet att vi existerar? Jo, därför att om han hade varit medveten om vår existens och det vi kallar det observerbara universums existens, skulle han ha tagit bort hela det observerbara universum (och därmed oss) på nolltid och gjort något vettigare med utrymmet. Att vi fortfarande existerar bevisar alltså att han inte känner till vår existens. Alternativt kan det kanske vara så att han har så gott om utrymme för sina mer lyckade experiment (eller vad han nu "sysslar med" på andra håll), att han för närvarande inte har något behov av det utrymme "vårt" universum upptar.

Du förespråkar underkastelse inför vår skapare. Okej, låt oss då underkasta oss honom i adekvat grad! Den adekvata graden av underkastelse för vår skapare, om vi har en så högtstående skapare som du tror, måste väl rimligen vara att erkänna att han torde vara så oerhört superlevande och intelligent att han (om han alls känner till vår existens) ser oss som i stort sett döda ting (vi är oändligt döda jämfört med honom, för han måste ju vara oändligt mycket mer levande än vi eftersom han är oändligt mycket mer högtstående än vi), och att han således inte kan ha den minsta anledning att bry sig om att "för vår skull" avsiktligt påverka vår framtid på något som helst sätt, vad vi än tar oss för. Att han skulle straffa oss med ett helvete eller belöna oss med ett himmelrike beroende på hur vi lever är alltså en tro som tillmäter sådana simpla sandkorn som vi, med så patetiska små så kallade "liv" som vi har, alldeles för stor betydelse i hans ögon.

Den logiska slutsatsen är alltså att om det finns något sätt för oss att leva som maximerar våra chanser att få evig lycka, är det i varje fall inte vår skapare som är domare över vad det är, för han bryr sig inte om vad vi gör. Att någon gammal bok som kallas Bibeln säger att han gör det, det bevisar inte ett dugg mer än att t.ex. Aisopos Fabler bevisar att den som gapar efter mycket mister hela stycket.

Och på tal om att gapa efter mycket - den underkastelse du förespråkar drivs ju egentligen av just ett gapande efter mycket: du vill till himlen och ha evig lycka; det är därför du försöker leva som din skapare vill, det är därför du försöker rädda oss förtappade själar, eller hur? Ser du den skriande motsägelsen mellan den hutlösa hybris detta ger uttryck för, och den totala underkastelse du förespråkar? Om du tror att evig lycka (himmelriket) är ett mål du eventuellt kan uppnå, om så bara kanske med ytterst liten sannolikhet och kanske bara om du beter dig precis som din gud vill i varenda ögonblick av ditt jordeliv, är inte det fortfarande opassande höga ambitioner för en som ska underkasta sig sin gud totalt? En som är totalt underkastad ska inte tro sig ha någon som helst chans, inte ens ha mage att hoppas på något. Endast om du vore exakt hundra procent säker på att din existens upphör för gott (i alla bemärkelser) när jordelivet är färdiglevt, skulle jag tro på att du anser dig vara oändligt mycket mindre signifikant än sin skapare. Annars anser du dig vara mer signifikant än "oändligt mycket mindre signifikant än din skapare", och hur kan du försvara det, med tanke på att du (uppenbarligen) tror att din skapare är oändligt mycket större och mer värd än du?

Justin Case
Inlägg: 3552
Blev medlem: 31 mar 2007 17:46

Inläggav Justin Case » 25 aug 2009 08:36

Liam skrev:Så någon skummis påstår alltså att man kan satsa på att det finns någon "gud" eftersom man inte kan förlora på det?


Sannolikheten är ganska stor för att det finns en "gud" av något slag som har skapat oss (kolla in http://www.simulation-argument.com), men sannolikheten är minimal för att den guden skulle vara funtad på så sätt som de kristna tror.

Lite små taskit av gud att ha död på massor med kristna?


Det är väl likadant som med Jesus på korset. De rättrogna ska lida för syndarnas skull.

Annars lär vi nog hitta ett botemedel emot cancer/diabetes osv i fortsättningen och öka vår medelivslängd tills något annat otäckt händer och då börjar allt om igen.


Menar du att allt börjar om igen exakt likadant som förra gången? I så fall, varför skulle det bli så? Partiklarna torde väl inte vara i samma lägen andra gången. Om allt liv på jorden förintas, börjar nog livet om igen på andra ställen i universum förr eller senare (och liv finns antagligen redan på andra ställen i universum), men oftast blir varje ny uppkomst och utveckling av liv annorlunda än förra gången. Och så vidare gång på gång i evighet. Till slut måste det bli "rätt", d.v.s. till slut måste en civilisation utvecklas som lär sig besegra döden för gott, och/eller som lär sig bli en gud som i sin tur kan skapa nya civilisationer. Vi kan således mycket väl ha en gud (som uppstått på ett sådant sätt). Det är bara det att det är fullständigt godtyckligt att tro att han skulle vara funtad just så som de kristna tror att han är funtad (om gud ens är en han).

Användarvisningsbild
biggj
Avstängd
Inlägg: 1308
Blev medlem: 24 mar 2009 14:34
Ort: Landet

Inläggav biggj » 25 aug 2009 09:00

Hejsan!

Justin Case skrev följande:

"Sannolikheten är ganska stor för att det finns en "gud" av något slag som har skapat oss..."

Varför skulle denna sannolikhet vara stor? Den existerar ju knappast eftersom den utgår ifrån vidskepelse och möjligen önsketänkande! Bättre då att följa vad vetenskapen har att säga, och hålla sig till det som är bevisat!  :)

Försvaret för detta är ju närmast komiskt:

"Jag tror att mänskligheten bara är en slumpmässig bieffekt av ett experiment som han utförde för ca 20 miljarder år sedan i något helt annat syfte än att skapa mänskligheten, att han för länge sedan glömt bort att det vi kallar det observerbara universum överhuvudtaget existerar, och att han säkert inte ens "vet" att något sådant som människor existerar (mer än vad vi "vet" att ett givet, fullständigt ordinärt sandkorn, som vi aldrig sett men som vi (om vi ids) kan tänka oss finns någonstans i Gobiöknen, existerar)......"

Hur går det ihop med att gud äro allsmäktig och vet allt? Ho ho ho.... fantasin är det inget fel på i vart fall..... :lol:

MVH
bigj
Den goda sidans försvarare

Användarvisningsbild
Algotezza
Inlägg: 21400
Blev medlem: 21 jul 2006 21:36
Ort: Lund
Kontakt:

Sann olikhet

Inläggav Algotezza » 25 aug 2009 09:43

biggj skrev: Hejsan!

Justin Case skrev följande:

"Sannolikheten är ganska stor för att det finns en "gud" av något slag som har skapat oss..."

Varför skulle denna sannolikhet vara stor? Den existerar ju knappast eftersom den utgår ifrån vidskepelse och möjligen önsketänkande! Bättre då att följa vad vetenskapen har att säga, och hålla sig till det som är bevisat!  :)


Sannolikheten för att vi finns är ganska stor. Sannolikheten för att den natur och det jordklot och det universum finns som är en hyfsat bevisad förutsättning för att vi finns är också rätt stor. Sannolikheten för att man kan få en känsla av att Gud finns är också stor om man ser just natur, jordklot och universum som bevis för att det finns en skapare av dessa faktorer och att denna Gud därmed finns som skapare av människan. Men om nu allt vi på något sätt kan förnimma omkring oss kräver en skapare och om vi menar att vi på något sätt kan förnimma även Gud, varför skall då Gud undantagas från principen att ha en skapare? Om vi alltså på något sätt kan förnimma Gud, varför har inte han/hon en skapare? Och om vi inte kan förnimma Gud på något sätt, varför antar vi då att han/hon finns? Om det alltid krävs en "förste rörare" varför kan vi inte låta natur/jordklot/ universum vara denna förste rörare, vilken tillsammans med tid, kausalitet, kosmiska konstanter och naturlagar möjliggör vår existens här och nu?

Däremot betvivlar jag inte att man kan förnimma den gudomliga dimensionen i tillvaron, den oceaniska, vilken jag kan känna när jag har min favvo-elektronmusik på i min mp3-spelare och tar en cykeltur på Hardebergaspåret i Lund, ensam eller med någon i familjen, vandrar vid havet eller i skogen. Men varför fördärva denna sköna känsla genom att se den som något som skulle kullkasta en vetenskaplig, rationell och logisk beskrivning av hur vi kommit till?

Tesen om Guds existens går iofs ihop med naturvetenskapen om vi ser Gud som någon som använder just naturlagar etc.  för att förverkliga sina syften. Inte som en faktor i motsättning till dessa.

Kruxet blir då att logiskt utreda vad tesen Guds existens kan tillföra förståelsen av tillvaron - kan den fördjupa denna? Det enda område jag kan se där detta perspektiv kan betyda något är inom teleologin, dvs. när vi ser teleologiska tendenser, ej bara kausala, i tillvaron. Plus att jag som lärare gillar att se livet som en skola där syftet är att vi skall lära oss vara lite mer humana och toleranta mot varandra. Var gång vi menar att det finns ett syfte med tillvaron tangerar vi ju idén om någon som har detta syfte, dvs. här kan tesen om Gud som den store teleologen komma in, som den yttersta garanten för tillvarons alla verkligt goda syften.

biggj skrev: Försvaret för detta är ju närmast komiskt:

"Jag tror att mänskligheten bara är en slumpmässig bieffekt av ett experiment som han utförde för ca 20 miljarder år sedan i något helt annat syfte än att skapa mänskligheten, att han för länge sedan glömt bort att det vi kallar det observerbara universum överhuvudtaget existerar, och att han säkert inte ens "vet" att något sådant som människor existerar (mer än vad vi "vet" att ett givet, fullständigt ordinärt sandkorn, som vi aldrig sett men som vi (om vi ids) kan tänka oss finns någonstans i Gobiöknen, existerar)......"

Hur går det ihop med att gud äro allsmäktig och vet allt? Ho ho ho.... fantasin är det inget fel på i vart fall..... :lol:

MVH
bigj


Ja, varför just 20 miljarder år sedan? Är det scientologin som spökar?

Om  Gud är allvetande, allkärleksfull och allsmäktig har han koll även på varende elementarpartikel och sträng  i varenda gruskorn i Gubbarnas öken. Storlek och kvantitet spelar ingen roll för Gud, det är kvalitet som räknas. Ett multiversum har för Gud samma dignitet och intresse som  en bit av en sträng i en partikel i ett av mina hårstrån. Om han är just allvetande, allkärleksfull och allsmäktig. Är han inte det så kanske Justin Case, EnGladEn eller jag själv kan leka Gud... Det är ju alla små människors (jag är också en liten människa - finns inget storslaget med min mediokra person)  innersta våta dröm: "Jag är egentligen Gud - bara väldigt väl kamouflerad! Just nu prövar jag på att leva ett fysiskt människoliv precis som den gången för tvåtsuen år sedan. Jag gör inga mirakler och har ingen lära, predikar inte för någon. Jag skriver bara på detta forum och gör en del annat smått och gott. Jag kollar alltså bara livet idag. Jag är ett vittne, mitt eget vittne, eller ett Jehovas vittne!"

Och nu kommer Zokrates och säger: "Hörrudu, Algotezza, nu har du allt avslöjat dina hemliga dröm! Du inbillar dig vara Gud! Tro inte att alla gör det! Så grovt får man bara inte generalisera!"

Hilsen fra Algotezza
Algotezza aka Algotezza

Användarvisningsbild
biggj
Avstängd
Inlägg: 1308
Blev medlem: 24 mar 2009 14:34
Ort: Landet

Inläggav biggj » 25 aug 2009 09:55

Hejsan!

Algotezza skrev följande av mycket annat:

"Tesen om Guds existens går iofs ihop med naturvetenskapen om vi ser Gud som någon som använder just naturlagar etc....."

Knappast, vidskepelse går inte alls ihop med naturvetenskap. Darwin bevisade att det inte existerar några gudar, eftersom vår planets liv inte på något sätt behövde en slags "första berörare"! Livet är ett fantastiskt system i sig självt, bra mycket intressantare än en fantiserad tilltro till att någon högre makt skulle ha fräst ihop allt från början och sedan låtit det leva vidare i en statisk tillvaro utan utveckling! Det strider ju mot allt förnuft! Att det skulle finnas en gud är vidskepelse rakt av! Men jag tror bestämt herr algotezza ville vara lite ironistisk!  :D

MVH
bigj
Den goda sidans försvarare

Användarvisningsbild
Algotezza
Inlägg: 21400
Blev medlem: 21 jul 2006 21:36
Ort: Lund
Kontakt:

Inläggav Algotezza » 25 aug 2009 13:23

biggj skrev:Hejsan!

Algotezza skrev följande av mycket annat:

"Tesen om Guds existens går iofs ihop med naturvetenskapen om vi ser Gud som någon som använder just naturlagar etc....."

Knappast, vidskepelse går inte alls ihop med naturvetenskap. Darwin bevisade att det inte existerar några gudar, eftersom vår planets liv inte på något sätt behövde en slags "första berörare"! Livet är ett fantastiskt system i sig självt, bra mycket intressantare än en fantiserad tilltro till att någon högre makt skulle ha fräst ihop allt från början och sedan låtit det leva vidare i en statisk tillvaro utan utveckling! Det strider ju mot allt förnuft! Att det skulle finnas en gud är vidskepelse rakt av! Men jag tror bestämt herr algotezza ville vara lite ironistisk!  :D

MVH
bigj


Något ironi, något allvar...

Snarare är jag panteist eller panenteist.

Eftersom jag rent konkret-emotionellt upplever "något bortom bergen", något oceaniskt, vid mitt möte med naturen och stundom kulturen (favvomusik att sjunka in i), kan jag ju inte förneka detta "något" jag upplever. Förmodligen är det att ta död på denna fina upplevelse att påstå att det är Gubben Gud jag upplever. Gud är ju ett ord idag som riskerar kväva både ens tanke och känsla och låsa in en i ett dött gammalt skafferi med döda flugor och spindlar och deras gamla nät i hörnen. Låt oss säga att något gudomligt (gudomligt = något större än människan, större än mig) finns i naturen och som jag kan förnimma när jag är på rätt frekvens, så kan man kanske få något slags provisorisk bild av vad jag vill förmedla.

En annan sak är om antagandet om Guds existens kan fördjupa ens förståelse av naturens och  universums vidare sammanhang och inte bara är något på det subjektiva, personligt-emotionella upplevelseplanet. Om det är ett antagande som mer grumlar än renar blicken och förståelsen, kan vi väl nyttja Occhams rakkniv och raka av oss gudaskägget... i mer vetenskapliga sammanhang där man strävar efter objektivitet...

Hilsen fra Algotezza
Algotezza aka Algotezza

JimmyAberg
Inlägg: 932
Blev medlem: 05 aug 2008 01:56

Inläggav JimmyAberg » 25 aug 2009 14:09

Algotezza:
I "1 2 3 o God" pratar Wilber om tre olika förhållningsätt till Gud:
With respect to content, this CD deals largely with the multiple perspectives one can take on reality i.e. first person, second person and third person. These perspectives correspond to subjectivity, intersubjectivity and an objectivity, respectively. Each of these areas also correspond to a certain orientation toward the divine, for example jnana yoga or path of direct knowledge (first person), bakhti yoga or path of devotion (intersubjectivity) and karma yoga or path of activity in the world (objective). The audio also covers various levels of these three primary dimensions and maps the same essential ideas to various traditons.
http://www.amazon.com/One-Two-Three-God/dp/1591795311

Han menar att Buddhism har ett 1:a persons perspektiv på Gud, Kristendom ett 2:a persons perspektiv och panteism/etc har ett 3:e persons perspektiv.

Lyssna på den här t.ex: http://www.youtube.com/watch?v=Oz_BFS7wqMw
Wilber pratar med Kevin Kelly (som har ett 3:e persons perspektiv på Gud)
Kevin Kelly is Senior Maverick at Wired magazine. He helped launch Wired in 1993, and served as its Executive Editor until January 1999. He is currently editor and publisher of the Cool Tools website, which gets 1 million visitors per month. From 1984-1990 Kelly was publisher and editor of the Whole Earth Review, a journal of unorthodox technical news. He co-founded the ongoing Hackers' Conference, and was involved with the launch of the WELL, a pioneering online service started in 1985. He authored the best-selling New Rules for the New Economy and the classic book on decentralized emergent systems, Out of Control.
forgiveness to guilt, acceptance to rejection, love to hate, listening to talking, allowance to resistance, peace to disharmony

Justin Case
Inlägg: 3552
Blev medlem: 31 mar 2007 17:46

Inläggav Justin Case » 25 aug 2009 15:59

biggj skrev:Justin Case skrev följande:

"Sannolikheten är ganska stor för att det finns en "gud" av något slag som har skapat oss..."

Varför skulle denna sannolikhet vara stor?


Av de skäl som anges här:

http://www.simulation-argument.com/simulation.html

(Datorsimulationsargumentet på den sajten kan modifieras, så att det täcker även andra typer av tänkbara sätt, än just simulering i dator, på vilka vår värld kan vara skapad - för den som inte tror att en datorsimulation av så verklighetstrogna känslor och tankar som de vi tycker oss ha är fysiskt möjlig att skapa. Vår värld som vi upplever den kan, istället för att vara en datorsimulation, vara en dröm, eller en fantasi, eller en verklig och fysiskt existerande men likafullt skapad värld.)

Den existerar ju knappast eftersom den utgår ifrån vidskepelse och möjligen önsketänkande! Bättre då att följa vad vetenskapen har att säga, och hålla sig till det som är bevisat!  :)

Försvaret för detta är ju närmast komiskt:

"Jag tror att mänskligheten bara är en slumpmässig bieffekt av ett experiment som han utförde för ca 20 miljarder år sedan i något helt annat syfte än att skapa mänskligheten, att han för länge sedan glömt bort att det vi kallar det observerbara universum överhuvudtaget existerar, och att han säkert inte ens "vet" att något sådant som människor existerar (mer än vad vi "vet" att ett givet, fullständigt ordinärt sandkorn, som vi aldrig sett men som vi (om vi ids) kan tänka oss finns någonstans i Gobiöknen, existerar)......"

Hur går det ihop med att gud äro allsmäktig och vet allt?


Det gör det inte. Jag avsåg inte med ordet "gud" någon allsmäktig gud, bara en gud som är enormt mycket mäktigare än vi. Jag tror inte det finns någon allsmäktig gud. Hur mäktig en gud än blir, finns det alltid en möjlighet - som guden i fråga aldrig logiskt kan utesluta - att det finns mer bortom det som guden i fråga har makt över.

biggj skrev:Knappast, vidskepelse går inte alls ihop med naturvetenskap.


Jag är emot vidskepelse. Det jag pratar om har visst vetenskapligt stöd, om än inte bevis.

Darwin bevisade att det inte existerar några gudar


Det kan ingen bevisa.

, eftersom vår planets liv inte på något sätt behövde en slags "första berörare"!


"Inte behövde" är inte detsamma som "inte kan ha haft".
Här finns några förslag på tänkbara motiv, hos den som skapade oss (om någon skapade oss) att skapa oss:

http://www.simulation-argument.com/matrix2.html

Att evolutionen "elegant" kan förklara hur vi kan ha uppkommit gör faktiskt inte teorin att vi är skapade särskilt mycket mindre trovärdig. Den som skapade oss kan ju ha uppkommit genom naturlig evolution på ett sätt mycket likt det evolutionister tror att vi uppkom, och sedan (som föreslås på länken ovan) ha velat undersöka vad som skulle ha hänt om saker och ting varit bara aningen annorlunda, och därför på konstgjord väg skapat en värld som är beskaffad ganska exakt så som man kan förvänta sig att naturlig evolution tenderar få en värld att bli beskaffad.

Livet är ett fantastiskt system i sig självt, bra mycket intressantare än en fantiserad tilltro till att någon högre makt


Jag tror det finns enormt mycket mer fantastiska system än vårt nuvarande liv. Visst är vårt nuvarande liv intressant, men det finns nog ännu intressantare liv på andra håll.

att någon högre makt skulle ha fräst ihop allt från början och sedan låtit det leva vidare i en statisk tillvaro utan utveckling! Det strider ju mot allt förnuft!


Ja, att någon högre makt fräst ihop verkligen allt från början har jag svårt att tänka mig. Innan den högre makten fanns kunde den inte rimligen få sig själv att börja existera. Alltså kan en högre makt inte ha skapat allt, eftersom "allt" innefattar även den högre makten själv. Däremot kan en högre makt ha skapat allt det vi kallar det observerbara universum, då det vi kallar det observerbara universum bara är en infinitesimal andel av allt som finns.

J R Auk
Inlägg: 8233
Blev medlem: 19 apr 2004 00:44
Ort: En borgerlig miljö

Inläggav J R Auk » 25 aug 2009 16:23

Men Justin hur skall vi bedöma sannolikheten att sannolikheten har rätt när vi bara har den här världen och inte något att testa våra antaganden mot?
The decisions of bureaucracy are frequently reduced to Yes or No answers to drafts submitted to it; the bureaucratic way of thinking has become the secret model for a thought allegedly still free. But the responsibility of philosophical thought in its essential situations is not to play this game. A given alternative is already a piece of heteronomy. - Theodor W. Adorno

Användarvisningsbild
Algotezza
Inlägg: 21400
Blev medlem: 21 jul 2006 21:36
Ort: Lund
Kontakt:

Inläggav Algotezza » 25 aug 2009 17:06

J R Auk skrev:Men Justin hur skall vi bedöma sannolikheten att sannolikheten har rätt när vi bara har den här världen och inte något att testa våra antaganden mot?


Jag förstår inte vad lattjandet med sannolikheter för livets uppkomst har att göra med Guds existens.

Eftersom livet finns är det 100% sannolikt att det finns.

Om det inte fanns hur stor sannolik vore det då att det skulle komma att finnas? Vad jämför man med då?

Och om man säger t.ex. att det är 0,0001 % sannolikhet att livet skulle uppkomma om det inte fanns, vad betyder det?

Om livet finns hur sannolikt är det att det finns en Gud av något slag som skapat det?

Det är ju bara blaha-blaha. En patetisk lek med siffror och ord. I synnerhet om man låter begreppet Gud vara odefinierat eller bara betyda "något slags makt som kan skapa spännande liv". Då kan man resonera typ:"Eftersom det finns trist liv i form av jordelivet kan man tänka sig att det finns mer spännande liv på annat håll och då är det just dessa gudar som skapat detta spektakulära liv vårt liv bara är en svag återglans av. Min tanke på dem bevisar att de finns."

Då föredrar jag det odontologiska gudsbeviset: Jag tänder på Gud - alltså finns hon!

Innan något har hänt eller är verklighet kan man tala om sannolikheter för att det skall uppkomma, men om något redan finns är ju sannolikhheten 100% att det finns.

Om livet finns, hur stor sannolikhet är det då att det inte finns?

Eller har jag missat någon sublim aspekt av "konsten att bevisa att Gud finns med hjälp av nonsensmässiga sifferlekar"?

Hilsen fra Algotezza
Algotezza aka Algotezza

Användarvisningsbild
biggj
Avstängd
Inlägg: 1308
Blev medlem: 24 mar 2009 14:34
Ort: Landet

Inläggav biggj » 25 aug 2009 17:52

Hejsan!

Så Justin Cases tro på den gudomliga skapelsen bevisas genom en datorsimulering? Driver du med oss eller?  :lol:

Darwin bevisade att det inte existerar någon gud! Eftersom det inte fanns några spår efter en gud, men däremot av evolutionen - i massor! Trodde inte Justin Case trodde på vidskepelse, men där ser man!  :lol:

Här är du väl ändå ute och cyklar:
"Däremot kan en högre makt ha skapat allt det vi kallar det observerbara universum, då det vi kallar det observerbara universum bara är en infinitesimal andel av allt som finns."

Vem menar herr Justin Case skapade den högre makten då? En ännu högre makt eller? Då kan man ju fråga sig varför den ännu högre makten inte skapade det hele direkt? Varför ta omvägen?  :lol:

MVH
bigj
Den goda sidans försvarare

Användarvisningsbild
Algotezza
Inlägg: 21400
Blev medlem: 21 jul 2006 21:36
Ort: Lund
Kontakt:

Inläggav Algotezza » 25 aug 2009 19:32

biggj skrev: Hejsan!

Så Justin Cases tro på den gudomliga skapelsen bevisas genom en datorsimulering? Driver du med oss eller?  :lol:

Darwin bevisade att det inte existerar någon gud! Eftersom det inte fanns några spår efter en gud, men däremot av evolutionen - i massor! Trodde inte Justin Case trodde på vidskepelse, men där ser man!  :lol:


Om Darwin motbevisade Guds existens får man väl först ta reda på hur Darwin definierade den storhet han menar sig bevisa inte fanns. Så hur definierade Darwin Gud?

biggj skrev: Här är du väl ändå ute och cyklar:
"Däremot kan en högre makt ha skapat allt det vi kallar det observerbara universum, då det vi kallar det observerbara universum bara är en infinitesimal andel av allt som finns."

Vem menar herr Justin Case skapade den högre makten då? En ännu högre makt eller? Då kan man ju fråga sig varför den ännu högre makten inte skapade det hele direkt? Varför ta omvägen?  :lol:

MVH
bigj


Man kan ju fråga sig hur man beräknar storleken på något icke observerbart (vilket  omdöme måste gälla för allt som ej ingår i det observerbara [universum]) och hur man sedan kan komma fram till att det som går att observera är en oändligt liten del av detta.

Jag undrar hur Justin Case går till väga för att mäta det han inte kan observera. Hur vet han att det öht finns och hur vet han hur stort det är?

Detta ser jag som en modern, något mer avancerad form av vidskepelse än bilden av Farbror Gud på sin guldtron i himlen med änglar omkring sig som spelar harpa och sjunger lovsånger till hans ära i evigheters evighet.

Hilsen fra Algotezza
Algotezza aka Algotezza

Användarvisningsbild
biggj
Avstängd
Inlägg: 1308
Blev medlem: 24 mar 2009 14:34
Ort: Landet

Inläggav biggj » 25 aug 2009 21:10

Hejsan!

Så här är det Algotezza:
Jo, Darwin utgick från Bibeln som ju var/är guds ord enligt de vidskeplige. Darwin definierade gud såsom de religiösa brukar definiera honom, utifrån Bibeln alltså! När det gäller Bibelns skapelseberättelse så är ju inte en siffra rätt. Möjligen är själva talet om en syndaflod ett eko från en tid då Svarta havet utvidgade sig efter isarnas avsmältning vilket kan ha orsakat översvämningar i både nuvarande Ukraïna och Irak/Turkiet för 10 000 år sedan eller däråt!

Darwin bevisade att gud inte behövdes i evolutionen, och allt detta är bevisat genom vetenskapliga experimenter och annat som klart avfärdar gud från hela naturkunskapen. I sann demokratisk anda borde guden även förpassas från historien för att inte tala om nutiden! Men att övertala talibaner, kristen jordfräsarhöger i Oklahoma och Idaho, korkade anglikaner i England eller påvedyrkande polacker lär väl ta tid! De är ju närmast granitbaserade i sin vidskeplighet! :lol:

Darwin avfärdade gud genom att ta andra vägen, genom att bevisa att det inte behövdes någon gud för att låta naturen och evolutionen ha sin gång - det är ett bevis för att gud inte kan existera. Han hade varit arbetslös i så fall! Även om korkhetstroende frastuggssrelativister ändå hävdar motsatsen har de fel, och förmodligen begriper de flesta av dem detta, men de vill bara inte erkänna sin dumhet att ha varit vidskepliga! Att Justin Case var för vidskepelse var faktiskt trist att höra, jag trodde denne man var för vetenskap och utveckling! Inte intolerans och navelskåderi! :)

MVH
bigj
Den goda sidans försvarare

Användarvisningsbild
Algotezza
Inlägg: 21400
Blev medlem: 21 jul 2006 21:36
Ort: Lund
Kontakt:

Inläggav Algotezza » 26 aug 2009 08:36

biggj skrev:Hejsan!

Så här är det Algotezza:
Jo, Darwin utgick från Bibeln som ju var/är guds ord enligt de vidskeplige. Darwin definierade gud såsom de religiösa brukar definiera honom, utifrån Bibeln alltså! När det gäller Bibelns skapelseberättelse så är ju inte en siffra rätt. Möjligen är själva talet om en syndaflod ett eko från en tid då Svarta havet utvidgade sig efter isarnas avsmältning vilket kan ha orsakat översvämningar i både nuvarande Ukraïna och Irak/Turkiet för 10 000 år sedan eller däråt!

Darwin bevisade att gud inte behövdes i evolutionen, och allt detta är bevisat genom vetenskapliga experimenter och annat som klart avfärdar gud från hela naturkunskapen. I sann demokratisk anda borde guden även förpassas från historien för att inte tala om nutiden! Men att övertala talibaner, kristen jordfräsarhöger i Oklahoma och Idaho, korkade anglikaner i England eller påvedyrkande polacker lär väl ta tid! De är ju närmast granitbaserade i sin vidskeplighet! :lol:

Darwin avfärdade gud genom att ta andra vägen, genom att bevisa att det inte behövdes någon gud för att låta naturen och evolutionen ha sin gång - det är ett bevis för att gud inte kan existera. Han hade varit arbetslös i så fall! Även om korkhetstroende frastuggssrelativister ändå hävdar motsatsen har de fel, och förmodligen begriper de flesta av dem detta, men de vill bara inte erkänna sin dumhet att ha varit vidskepliga! Att Justin Case var för vidskepelse var faktiskt trist att höra, jag trodde denne man var för vetenskap och utveckling! Inte intolerans och navelskåderi! :)

MVH
bigj


Ja, den Gud som definieras av Bibeln och den tidsskala Bibeln presenterar är ju helt uppåt väggarna, både Gudsbilden och tidsskalan samt inte minst hur den förklarar arternas uppkomst.

Universum är ju avsiktslöst enligt gängse naturvetenskap. Därför kan jag tänka mig att enda gången man i sin förklaring av vad som finns och sker i den fysiska världen skulle behöva ta till antagandet av någon form av intelligens med avsikter bakom naturen, växterna, djuren och vi, är ju om det finns inslag därstädes (i den fysiska världen) som inte kan förklaras enbart via kausalitet, naturlagar (inkl. evolutionslagar), tidens "gång" och kosmiska konstanter,  utan som skulle kräva någon form av teleologisk förklaring (alltså ej endast inom människans sociala värld), ty det kan ju inte finnas någon teleologi utan "någon/något" som har avsikter. Men om vi inte kan peka ut något sådant fenomen som endast uttömmande kan förklaras via teleologi/ finalitet, duger ju den gängse förklaringen bra, så länge man inte alltför krystat måste ta till "slumpen" som "förklaring", för jag ser begreppet "slumpen" som något man tar till när man inte kan reda ut kausaliteten grundligt själv. De vita fläckarna på kartan fylls ut med "slumpen" - man kunde lika gärna säga "med fantasi".

Hilsen fra Algotezza
Algotezza aka Algotezza

J R Auk
Inlägg: 8233
Blev medlem: 19 apr 2004 00:44
Ort: En borgerlig miljö

Inläggav J R Auk » 26 aug 2009 10:29

Algotezza skrev:
J R Auk skrev:Men Justin hur skall vi bedöma sannolikheten att sannolikheten har rätt när vi bara har den här världen och inte något att testa våra antaganden mot?


Jag förstår inte vad lattjandet med sannolikheter för livets uppkomst har att göra med Guds existens.

Eller har jag missat någon sublim aspekt av "konsten att bevisa att Gud finns med hjälp av nonsensmässiga sifferlekar"?

Hilsen fra Algotezza


Nu var väl frågan tänkte jag mig detta med om vi lever i simulation osv. Jag instämmer i att gud inte har mycket med sannolikhet att göra.

Vidare så menar jag att snacket om att vi lever i en simulation inte heller har mycket med sannolikhet att göra. Det skulle kunna tänkas att vi finner skäl för en tro genom en sannolikhetskalkyl, men problemet med världen är att vi bara har en och inte kan testa vår sannolikhet. Alltså beräkna sannolikheten av sannolikheten, och då är det alltid godtyckliga kvantifierandet än mera utsatt.
The decisions of bureaucracy are frequently reduced to Yes or No answers to drafts submitted to it; the bureaucratic way of thinking has become the secret model for a thought allegedly still free. But the responsibility of philosophical thought in its essential situations is not to play this game. A given alternative is already a piece of heteronomy. - Theodor W. Adorno


Återgå till "Politik och samhälle"

Vilka är online

Användare som besöker denna kategori: 16 och 0 gäster