SARKASM, IRONI, ÖVERDRIFT, MYT... varför inte...?

Moderator: Moderatorgruppen

Användarvisningsbild
LJUSUPPLEVELSE
Inlägg: 939
Blev medlem: 20 nov 2008 11:45
Ort: någon som söker sin själ.

SARKASM, IRONI, ÖVERDRIFT, MYT... varför inte...?

Inläggav LJUSUPPLEVELSE » 23 nov 2008 16:53

Jag har nu bott här i 23 år.Sverige e ett jättebra land på alla sätt men vad gäller diskussionerna här med gemene man så saknar jag så fruktansvärt dessa element...nämligen...SARKASMEN,IRONIN,ÖVERDRIFTEN,MYTEN... :cry:
De e så missförstådda...de pryder o berikar språket o ger upphov både till roliga o tänkvärda situationer...det innebär risker , men... so what?
Jag skulle tom kunna säga att pga detta går man miste om många intressanta personlighetstyper...
Finns det fler som saknar detta...vad ska vi göööra... :shock:  :D ?
1965are...ikoniskt halvlärd kvasifilolog,metaretoriker,preprotoauktoritet, ärkehemipseudofilosof och megapsykodianoia.

Användarvisningsbild
Zokrates
Inlägg: 9937
Blev medlem: 14 maj 2007 02:27

Inläggav Zokrates » 23 nov 2008 20:13

BLI SVENSK MEDBORGARE
Så svarade du på frågorna Ålder Över 20 år
Medborgarskap Statslös
Tid i Sverige Kortare tid än två år.
Kravet på tid i Sverige
Permanent uppehållstillstånd
/uppehållsrätt Du har inte permanent uppehållstillstånd (PUT) eller permanent uppehållsrätt i Sverige.
Kravet på permanent uppehållstillstånd
Styrkt identitet Du kan inte styrka din identitet med pass eller andra id-handlingar. Du har heller ingen nära släkting som är svensk medborgare och som kan styrka din identitet.
Kraven på att du ska kunna styrka din identitet
Skötsamhet Du har inte dömts till straff och har inte heller skulder eller andra anmärkningar på hur du skött dig i Sverige.
Har du fyllt i fel uppgifter kan du stega tillbaka med bakåt-knappen och ändra det.

Mot bakgrund av dina svar gör vi följande bedömning:
OBS! Svaret är resultatet av en automatisk beräkning. Varje sökandes situation är individuell och guiden kan inte ta hänsyn till alla detaljer. Se därför svaret bara som en fingervisning – det är inte ett löfte om att din ansökan kommer att beviljas eller avslås. Resultatet bygger på att de uppgifter som du matat in är korrekta.

Tyvärr, du uppfyller inte alla krav för medborgarskap!

I listan ovan med dina svar kan du se vilka krav du inte uppfyller.

http://www.migrationsverket.se/    MEDBORGARSKAPSGUIDEN

Jaha, papperslösa statslösa göra sig inget besvär...men så är ju Sverige det förlovade dokumentets land, inte det förlorade dito.

Användarvisningsbild
LJUSUPPLEVELSE
Inlägg: 939
Blev medlem: 20 nov 2008 11:45
Ort: någon som söker sin själ.

Inläggav LJUSUPPLEVELSE » 23 nov 2008 22:22

Tack f svaret....
...Jo....och SKRYTET...jag saknar skrytet också...inte den sortens sublima/dolda skryt som man kör med här genom dyra vanor o prylar...jag saknar det här öppna skrytet , typ...vill du nåt...? 8) ...jag är nåt , jag kan nåt , jag har skapat nåt , osv...
Resultatet av att allt det här i stort sett är bristvaror i det svenska samhället är en förstärkt jantelag...
Jag menar ...hur ska man spexa om man inte vill spela pajas?...det kan man också göra ibland , men man vill också glänsa lite ibland för sina förvärvade rhetoriska kunskaper o inte bara för sin allmänbildning.... :cry:
Sedan är det så att konversationerna hamnar på en mkt lägre nivå om man berövar dem SARKASMEN,IRONIN,ÖVERDRIFTEN,MYTEN,SKRYTET...
Varför ska man annars diskutera...? :shock:
...för att bevisa att det inte finns ont uppsåt, kanske...?
...för att förstärka ensamhetskänslan genom att visa på att man gör nåt för att bekämpa den...?
Var e belöningen...?
Det var bara några tankar. :)
mvh

:)
1965are...ikoniskt halvlärd kvasifilolog,metaretoriker,preprotoauktoritet, ärkehemipseudofilosof och megapsykodianoia.

Sceptisk
Inlägg: 2520
Blev medlem: 15 dec 2006 00:33

Inläggav Sceptisk » 23 nov 2008 22:30

Intressant teori där. Att om man inte visar arrogansen öppet så kanske den istället kommer i förtäckt form. Om man inte visar sin egen misstänksamhet mot andra öppet så kommer den krypande som en tjyv om natten. Tror det kan ligga något i detta. Tror det är samma princip som att man för att kunna resonera så måste man först känna till förutsättningarna(/reglerna). För att kunna leva tillsammans så måste vi alla först vara på det klara med alla våra fel och brister, så att vi inte istället smyger omkring med dom medan vi låtsas vara perfekta och genomgoda varelser.

Detta sagt så måste jag säga att jag avskyr dryghet och ironi. Det kan lätt bli för mycket av den varan. Personligen skulle jag nog bara föredra att det kunde finnas nån chef som bara klargjorde situationen, att; "vi vet att vi alla är arroganta, lögnaktiga, dryga, dumma, okunniga och så vidare, det är vår lott som människor oavsett vilket samhälle vi kommer från eller bor i. Just därför är det viktigt att vi tar vara på varandra, har överseende med våra brister och fel och kan förlåta varandra".

Användarvisningsbild
LJUSUPPLEVELSE
Inlägg: 939
Blev medlem: 20 nov 2008 11:45
Ort: någon som söker sin själ.

Inläggav LJUSUPPLEVELSE » 23 nov 2008 22:41

så att vi inte istället smyger omkring med dom medan vi låtsas vara perfekta och genomgoda varelser.


Just därför är det viktigt att vi tar vara på varandra, har överseende med våra brister och fel och kan förlåta varandra".


Tack f svaret

Bara f att man använder ironi/skryt mm behöver  det inte betyda att man e dryg...det kan tvärtom vara så att man behöver/kräver bekräftelse tex... :shock:
Alla dessa saker kan man dessutom använda i syfte att hjälpa sin medmänniska tro det eller ej... :shock:
Att förlåta någon kan vara elakare än att vara ironisk och på så sätt bagatellisera/väcka offensiven hos honom för nåt som han gjort tex... :wink:

mvh
1965are...ikoniskt halvlärd kvasifilolog,metaretoriker,preprotoauktoritet, ärkehemipseudofilosof och megapsykodianoia.

Sceptisk
Inlägg: 2520
Blev medlem: 15 dec 2006 00:33

Inläggav Sceptisk » 23 nov 2008 22:47

Ursäkta, men jag förstår inte vad som menas med att bekräfta någon. Menar du att det handlar om att man förstår den andres problem eller att man visar att man hänger med eller nåt annat? Förklara en situation då du tror att du kan hjälpa någon genom att vara ironisk eller skrytsam. Och när är det elakare att förlåta (då någon förolämpat eller skadat vederbörande) än att bli ironisk? Menar du att det är bättre att låtsas som det regnar när det haglar?

Användarvisningsbild
Avantgardet
Inlägg: 8884
Blev medlem: 06 okt 2006 22:33
Ort: Socialklass III

Inläggav Avantgardet » 23 nov 2008 22:49

Vet inte hur väl det stämmer på resten av landet, men förvaltaren av piteåandan (Ronny Eriksson) har fångat det hela i orden: "Det är inte ens fel att två träter, det är inte ens fel!"
En god vän om mig: "Inte ens hans egen mor tycker om honom!"

Användarvisningsbild
Avantgardet
Inlägg: 8884
Blev medlem: 06 okt 2006 22:33
Ort: Socialklass III

Inläggav Avantgardet » 23 nov 2008 22:50

Sceptisk skrev:Ursäkta, men jag förstår inte vad som menas med att bekräfta någon. Menar du att det handlar om att man förstår den andres problem eller att man visar att man hänger med eller nåt annat? Förklara en situation då du tror att du kan hjälpa någon genom att vara ironisk eller skrytsam. Och när är det elakare att förlåta (då någon förolämpat eller skadat vederbörande) än att bli ironisk? Menar du att det är bättre att låtsas som det regnar när det haglar?


Det är inte att du inte tycker om ironi Sceptiskt, det är att du inte förstår den.
En god vän om mig: "Inte ens hans egen mor tycker om honom!"

Användarvisningsbild
LJUSUPPLEVELSE
Inlägg: 939
Blev medlem: 20 nov 2008 11:45
Ort: någon som söker sin själ.

Inläggav LJUSUPPLEVELSE » 23 nov 2008 23:04

att man förstår den andres problem

...och/eller att man är accepterad...

exempel...du har smålimmat på min nya flickvän... :shock:
Om jag förlåter dig så har jag sjunkit som inte kunde förhindra det eller straffa dig,eller f att jag ens tänkte tanken att du,min kompis , e kapabel till nåt sånt.... du har blivit öppet anklagad , dömd o förlåten mm.
Om jag istället säger något i stil med...snygg tjej , va...?...samtidigt som jag höjer på ögonbrynet , en liten aning bara ...är inte det snällare...?
ps om jag bara sväljer o förlåter vad du gjorde är jag oärlig mot oss båda...


Vet inte hur väl det stämmer på resten av landet, men förvaltaren av piteåandan (Ronny Eriksson) har fångat det hela i orden: "Det är inte ens fel att två träter, det är inte ens fel!"


Jo,jag föredrar Lasse Lindroth...RIP

whatever...

mvh
1965are...ikoniskt halvlärd kvasifilolog,metaretoriker,preprotoauktoritet, ärkehemipseudofilosof och megapsykodianoia.

Användarvisningsbild
Algotezza
Inlägg: 21424
Blev medlem: 21 jul 2006 21:36
Ort: Lund
Kontakt:

Inläggav Algotezza » 24 nov 2008 15:33

Avantgardet skrev:Vet inte hur väl det stämmer på resten av landet, men förvaltaren av piteåandan (Ronny Eriksson) har fångat det hela i orden: "Det är inte ens fel att två träter, det är inte ens fel!"


Det var Artur Lundkvist som sade/ skrev det först i en av sina afolyrismer.

Knyckt är knyckt - kommer aldrig igen.

Med vänlig hälsning Algotezza
Algotezza aka Algotezza

Sceptisk
Inlägg: 2520
Blev medlem: 15 dec 2006 00:33

Inläggav Sceptisk » 24 nov 2008 16:17

LJUSUPPLEVELSE skrev:exempel...du har smålimmat på min nya flickvän... :shock: Om jag förlåter dig så har jag sjunkit som inte kunde förhindra det


Jag hajjar vad du menar, men samtidigt tycker jag nog att det här är ett ganska så osvenskt sätt att tänka överhuvudtaget. Jag som Svensk skulle inte tänka att det var mitt fel ifall min kompis skulle börja flörta med min tjej, ansvaret för det hela är helt och hållet hans. Vilken idiot som helst kan ju ragga på en tjej. Det som istället skulle bli ifrågasatt är den typ av relation man har till den sk "kompisen". Dvs vad tror han att vår relation består i? Det är alltså läge att försöka kommunicera vilken typ av relation man har till varandra och ifrågasätta om man verkligen är vänner eller om man är bara bekanta eller kanske till och med fiender.

En Svensk skulle nog i detta fall avstå från att närma sig den här personen och ignorera honom. Inte bara för att han försökte nåt med min tjej men för att han har betett sig dåligt. En Svensk vet också när han har betett sig illojalt och den som blivit förorättad kan förvänta sig en ursäkt. Om den kommer så är saken förlåten, om den inte kommer så är vänskapen upplöst.

Användarvisningsbild
Avantgardet
Inlägg: 8884
Blev medlem: 06 okt 2006 22:33
Ort: Socialklass III

Inläggav Avantgardet » 25 nov 2008 01:35

Algotezza skrev:
Avantgardet skrev:Vet inte hur väl det stämmer på resten av landet, men förvaltaren av piteåandan (Ronny Eriksson) har fångat det hela i orden: "Det är inte ens fel att två träter, det är inte ens fel!"


Det var Artur Lundkvist som sade/ skrev det först i en av sina afolyrismer.

Knyckt är knyckt - kommer aldrig igen.

Med vänlig hälsning Algotezza


Var Artur Lundkvist pitebo? Där ser man!
En god vän om mig: "Inte ens hans egen mor tycker om honom!"

Användarvisningsbild
LJUSUPPLEVELSE
Inlägg: 939
Blev medlem: 20 nov 2008 11:45
Ort: någon som söker sin själ.

Inläggav LJUSUPPLEVELSE » 25 nov 2008 07:56

Sceptisk skrev:
LJUSUPPLEVELSE skrev:exempel...du har smålimmat på min nya flickvän... :shock: Om jag förlåter dig så har jag sjunkit som inte kunde förhindra det


Jag hajjar vad du menar, men samtidigt tycker jag nog att det här är ett ganska så osvenskt sätt att tänka överhuvudtaget. Jag som Svensk skulle inte tänka att det var mitt fel ifall min kompis skulle börja flörta med min tjej, ansvaret för det hela är helt och hållet hans. Vilken idiot som helst kan ju ragga på en tjej. Det som istället skulle bli ifrågasatt är den typ av relation man har till den sk "kompisen". Dvs vad tror han att vår relation består i? Det är alltså läge att försöka kommunicera vilken typ av relation man har till varandra och ifrågasätta om man verkligen är vänner eller om man är bara bekanta eller kanske till och med fiender.

En Svensk skulle nog i detta fall avstå från att närma sig den här personen och ignorera honom. Inte bara för att han försökte nåt med min tjej men för att han har betett sig dåligt. En Svensk vet också när han har betett sig illojalt och den som blivit förorättad kan förvänta sig en ursäkt. Om den kommer så är saken förlåten, om den inte kommer så är vänskapen upplöst.



Precis vad jag menar... :roll:
Jag efterlyser en något större lekfullhet i umgänget m folk och i språket.
Om man nu kunde glömma kultur o arv o nationer mm ibland...

Om vi nu antar nu...fortsätter på sagan...

....JAG hade i förväg varnat min kompis att jag sliter ut mitt hjärta o ger bort det för mina riktiga vänner men att jag hänger vemsomhelst upp o ner om de gör nånting mot min familj, om de limmar på min tjej ,om de stjäl nånting som e mitt ...osv...(överdrift , skryt o myt)

Jag hajjar vad du menar, men samtidigt tycker jag nog att det här är ett ganska så osvenskt sätt att tänka överhuvudtaget.Jag som Svensk skulle inte tänka att det var mitt fel ifall min kompis skulle börja flörta med min tjej,


I mitt fall har det hänt att min bästa kompis , när jag var 16 ,hade sex m min flickvän då redan innan jag fick nånting... och jag e fortfarande kompis m honom men inte med henne...för jag tycker att i såna situationer är det tjejens fel oftast...(obs inte i våldtäktsfall)...  :evil:  

Hursomhelst...jag fortsätter att påstå att SARKASMEN,IRONIN,ÖVERDRIFTEN,MYTEN,SKRYTET berikar språket o umgänget o gör livet lite mer spännande o humorn rikare...jag känner inte att jag har blivit motbevisad än... :)

mvh
1965are...ikoniskt halvlärd kvasifilolog,metaretoriker,preprotoauktoritet, ärkehemipseudofilosof och megapsykodianoia.

Användarvisningsbild
Algotezza
Inlägg: 21424
Blev medlem: 21 jul 2006 21:36
Ort: Lund
Kontakt:

Inläggav Algotezza » 25 nov 2008 08:39

Avantgardet skrev:
Algotezza skrev:
Avantgardet skrev:Vet inte hur väl det stämmer på resten av landet, men förvaltaren av piteåandan (Ronny Eriksson) har fångat det hela i orden: "Det är inte ens fel att två träter, det är inte ens fel!"


Det var Artur Lundkvist som sade/ skrev det först i en av sina afolyrismer.

Knyckt är knyckt - kommer aldrig igen.

Med vänlig hälsning Algotezza


Var Artur Lundkvist pitebo? Där ser man!



Lundkvist kom söderifrån. Man grälar där också. Med stort ömsesidigt nöje. Artur och Maria (Wine) hade väl sina uppfriskande verbala kontroverser. Hans afolyrism vilar säkert på helt självupplevd grund.





Med vänlig hälsning Algotezza
Algotezza aka Algotezza

Waggho
Inlägg: 273
Blev medlem: 01 dec 2005 04:45

Re: SARKASM, IRONI, ÖVERDRIFT, MYT... varför inte...?

Inläggav Waggho » 25 nov 2008 15:13

LJUSUPPLEVELSE skrev:Jag har nu bott här i 23 år.Sverige e ett jättebra land på alla sätt men vad gäller diskussionerna här med gemene man så saknar jag så fruktansvärt dessa element...nämligen...SARKASMEN,IRONIN,ÖVERDRIFTEN,MYTEN... :cry:
De e så missförstådda...de pryder o berikar språket o ger upphov både till roliga o tänkvärda situationer...det innebär risker , men... so what?
Jag skulle tom kunna säga att pga detta går man miste om många intressanta personlighetstyper...
Finns det fler som saknar detta...vad ska vi göööra... :shock:  :D ?

Detta är en del av den svenska kulturen, även om det förstås finns stora individuella skillnader. Tyvärr(?) får man nog ta det som det är, precis som att du får acceptera att du stör dig på vissa saker hos din flickvän även om du älskar henne i det stora hela.

När det gäller skryt är den svenska inställningen att den som är duktig på något visar detta genom sina handlingar, inte sina ord. Någon som verkligen är duktig på det han gör och vet om det behöver inte hävda sig genom att berätta hur bra han är. På så sätt tolkas skryt som att man påstår sig vara bättre än man är, och därmed som en "smutsig lögn".


Återgå till "Psykologi"

Vilka är online

Användare som besöker denna kategori: 5 och 0 gäster