FILOSOFI...FÖRSVÅRAR DEN ?

Moderator: Moderatorgruppen

Användarvisningsbild
LJUSUPPLEVELSE
Inlägg: 939
Blev medlem: 20 nov 2008 11:45
Ort: någon som söker sin själ.

FILOSOFI...FÖRSVÅRAR DEN ?

Inläggav LJUSUPPLEVELSE » 10 jan 2009 17:31

Jag diskuterade med en annan pappa på träningen ...och på något sätt kom jag in på ämnet filosofi...direkt fick jag en reaktion (mild),att:"man ska inte tänka för mycket , det blir svårare "...
Det slog mig att han kanske har lite rätt iaf , varför inte leva och jobba osv utan att fundera så mycket , och dessutom träna och festa emellanåt , träffa kompisar och familj osv , så slipper man tänka... :wink:
Jag har även tidigare stött på liknande reaktioner och haft liknande tankegångar , och det skulle vara kul att höra andras tankegångar också...

mvh
1965are...ikoniskt halvlärd kvasifilolog,metaretoriker,preprotoauktoritet, ärkehemipseudofilosof och megapsykodianoia.

Användarvisningsbild
Logos
Inlägg: 1823
Blev medlem: 23 nov 2008 23:32
Ort: Stortån och uppåt
Kontakt:

Inläggav Logos » 10 jan 2009 18:18

Det är kul att tänka.
What's the ugliest
Part of your body?
Some say your nose
Some say your toes
But I think it's YOUR MIND

Användarvisningsbild
LJUSUPPLEVELSE
Inlägg: 939
Blev medlem: 20 nov 2008 11:45
Ort: någon som söker sin själ.

Inläggav LJUSUPPLEVELSE » 10 jan 2009 18:58

För 20 år sedan diskuterade jag med en annan snubbe och även då kom detta upp...han berömde grekerna väldigt mycket och jag ville berömma afroamerikanerna på något sätt , så att till slut sade jag till honom att : tänk om afrikanerna förstod livets mening mycket bättre än grekerna och därför behövde inte de anstränga sig , utan de var var nöjda..."
Han blev väldigt glad då och erkände att han tänkt i liknande banor själv....

ps är det inget liv här idag?

mvh
1965are...ikoniskt halvlärd kvasifilolog,metaretoriker,preprotoauktoritet, ärkehemipseudofilosof och megapsykodianoia.

JimmyAberg
Inlägg: 932
Blev medlem: 05 aug 2008 01:56

Inläggav JimmyAberg » 10 jan 2009 19:02

Varför vara här när man istället kan befinna sig på närmaste dansgolv?

Minded
Inlägg: 2129
Blev medlem: 19 mar 2006 19:50

Inläggav Minded » 10 jan 2009 20:05

Livet går upp och ned. Släpp det gamla för att kunna ge plats åt det nya. Gammalt vatten är gammalt.

Minded
Inlägg: 2129
Blev medlem: 19 mar 2006 19:50

Inläggav Minded » 10 jan 2009 20:08

Det har med perspektiv att göra. Smaken är uppenbarligen som baken. Men, att tekniskt prata om de här grejerna - om det är relevant så är det bara för att en gång inte behöva göra det. Personligen ser jag det här som träning, likvärdig med att sopa ett golv eller handla mat. Eller dansa, eller vad som helst. Men idag behöver jag uppenbarligen fortfarande pejla mig själv djupare i det. Jag har faktiskt själv insett det som en strävan i stil med att jag vill veta vad jag ska släppa innan jag kan släppa det. Vilket förvisso inte låter helt relevant, ens i mina egna öron. Men vafan, det går inte att ändra någons karma.

Användarvisningsbild
Anders
Inlägg: 9345
Blev medlem: 23 mar 2006 01:44
Kontakt:

Inläggav Anders » 10 jan 2009 20:20

Känner igen reaktionen, Ljuset. Och visst kan man resonera som den andra pappan, och det ligger mycket i det han säger. Det är inte bara vackra diamanter man stöter på då man grubblar och undrar. Min största skräck hittade jag i mitt inre, och sömnen har flytt mig under de senaste fyra nätterna, själen som spökar där också. Det är inte BARA kul att tänka. Sen kan det vara krångligt också. Men ändå är det dit man vill... åtminstone vissa av oss.

Filosofi är väl inte det lätta artilleriet man tar till i de mindre skärmytslingarna, det är lite mer av det inres tyngre artilleri. Med papporna på träningen blir det mer byggnadstekniska frågor runt inläggning av golvvärme och sådant. Det är väl så det är. Har rysligt svårt att hitta sammanhang då det blir filosofi på tapeten.

Då man hittar en tvillingsjäl får man vara glad. Och lyckligtvis är min hustru, min far och min svärmor av den kalibern, får ändå rätt mycket undran till vardags.
Min blogg över mitt filosofiska läsande --> http://ingenfilo.blogspot.com
Jonathan Haidt - A righteous mind
Juli 2026

Lasarus
Inlägg: 356
Blev medlem: 30 nov 2004 09:55
Ort: Sthlm

Inläggav Lasarus » 10 jan 2009 23:45

Du vet, man blir lätt dum i huve, av att läsa för mycket, "förläst" som det heter hos enkelt folk (typ mina föräldrar).

Användarvisningsbild
Avantgardet
Inlägg: 8884
Blev medlem: 06 okt 2006 22:33
Ort: Socialklass III

Inläggav Avantgardet » 11 jan 2009 00:04

Tror inte det går bli dum i huvudet av att läsa, snarare så torde fördumningen (om en sådan förekommer) bero på den brist på feedback från den materiella verkligheten som en praxis erbjuder, som uppstår i och med att någon uteslutande läser och lever i denna annanvärldslighet. Jag skulle dock inte tala i termer av fördumning, hellre då förändring kanske, men inte mer än så. Antiintellektualismen skall avväpnas på plats, inte tas med in hit. Sen så tycker jag det är tragiskt att det finns eftersläntrare. Tack vare en sån som Derrida så kan man nu idag på många av våra västerländska universitet erbjudas kurser i filosofi från alla världsdelar, också Afrika. Kulturimperialister inbillar sig ju att alla som inte bygger sitt arv på Platon och Atistoteles är kultur- och historielösa. Tack och lov ser världen inte ut så, och det får nog också LJUSUPPLEVELSE lov att finna sig i.
En god vän om mig: "Inte ens hans egen mor tycker om honom!"

suchanother
Avstängd
Inlägg: 4109
Blev medlem: 14 feb 2004 23:37
Ort: Göteborg

Inläggav suchanother » 11 jan 2009 00:08

Jag själv har bara läst matematik, vilket Avant hatar, därför tar vi nu armbrytning där jag är grym.

suchanother
Avstängd
Inlägg: 4109
Blev medlem: 14 feb 2004 23:37
Ort: Göteborg

Inläggav suchanother » 11 jan 2009 00:11

Jag har aldrig losat i armbrytning, låter skryt men detta är faktum.

Användarvisningsbild
Avantgardet
Inlägg: 8884
Blev medlem: 06 okt 2006 22:33
Ort: Socialklass III

Inläggav Avantgardet » 11 jan 2009 00:19

Har aldrig behövt bryta arm, så jag vinner. Ledsen Such, har faktiskt inte tid att drälla nu, sitter och surrar med en gammal polare, halvfinne, sitter och gnäller om finländsk krigshistoria, tydligen en tung dag i sammanhanget?
En god vän om mig: "Inte ens hans egen mor tycker om honom!"

suchanother
Avstängd
Inlägg: 4109
Blev medlem: 14 feb 2004 23:37
Ort: Göteborg

Inläggav suchanother » 11 jan 2009 00:24

Jaså du surrar om vinterkriget eller fortsättningskriget?
"Alla" vi har varit där och det är den finska sjukan att älta detta över ett glas öl.

suchanother
Avstängd
Inlägg: 4109
Blev medlem: 14 feb 2004 23:37
Ort: Göteborg

Inläggav suchanother » 11 jan 2009 00:29

Du, finnarna har inte kommit över än inbördeskriget 1917-1918 där den finska revolution mellan röda och vita ägde rum. De såren är inte läkta än. Därför ältas detta och sen späds detta på med två krig mot ryssarna. Medan svensken fegar och gör ingenting.

Användarvisningsbild
kWee
Inlägg: 425
Blev medlem: 10 jul 2008 22:06

Inläggav kWee » 11 jan 2009 12:14

jag märker var dag om detta eviga surrande om krigen vi haft,senast här om dan,hörde jag i radion om Politiker som tydligen bojkottade filmen Mannerheim(deras mor-farföräldrar blev drabbade av de vitas terror), han hade ju varit de "vitas" befäl därav skyldig till massavrättningar på röda.

Det sjuka med det hela är att vare sig röda eller vita gjorde sig mindre skyldig till sådana illdåd,
Det var kutym att göra sig glad på motståndarnas bekostnad.

anngående sveriges insatts har vi inget att beklaga,jag själv är glad att vi fick stöd från sverige.
Var hade det blivit utan såna som orvar nilsson t.ex

Sverige hade en neutralitetspolitik att sköta om vilket väl är skäl nog..

1.  vinterkriget deltog sverige mer än väl,orsaken var ju då att finland anfölls

2 fortsättningskriget var situtionen annorlunda,hitler propagerade i radio att finland deltog på axelmakternas sida mot ryssland,vilket ledde till bombningar av finska städer innan finland gjort en aggression.
men likväl anföll finland ryssland i karelen,gick förståss inte längre än till gamla gränsen som finland förlorade i vinterkriget....orsaken att sverige inte ställde upp aktivt var ju då att finland anföll.... istället fick krigare i sverige själva ställa upp frivilligbataljoner..utan direkt stöd av sveriges stat
av neutralites-orsaker.

saken är trots allt otroligt inflamerad,tror att mycket av fördomar svenskar o. finnar ...kommer just ur denna händelse...sorglig historia..

kanske kan man dra gaza/israel-paraleller?


Återgå till "Filosofi"

Vilka är online

Användare som besöker denna kategori: 9 och 0 gäster