Lobbyisternas makt

Politiska ideologier, ekonomiska strategier och lagfrågor.

Moderator: Moderatorgruppen

Användarvisningsbild
Plecto
Inlägg: 309
Blev medlem: 10 dec 2007 13:15
Kontakt:

Lobbyisternas makt

Inläggav Plecto » 29 apr 2013 11:32

Ett stort pådrag nu av Aftonbladet gällande lobbyisternas maktspel i den svenska politiken är igång. Kortfattat kan det sägas att en politiker, som med tidigare ideologiska fästningar, kan byta färg och raljera för näringslivets räkning utan hänsyn till varken människa eller sten. Det tydliga budskapet tycks vara att ideologi, idéer, kan köpas utav näringslivet för en summa pengar. Detta underminerar maktbalansen som vi, det svenska folket, alltid har förlitat oss på att politikerna ska uppehålla. En sådan politisk kultur har vi sett effekten utav, på en större skala, i den amerikanska politiken. Är vi på väg dit eller är jag alltför lättskrämd?

Vad betyder det att byta "färg" som politiker? Kan det argumenteras att demokratin förväntas ha sådana aktiviteter vare sig vi håller med dem eller inte?

En tanke som jag vill belysa är att lobbyisterna här byter färg oftast efter en avslutad politisk karriär. Det som oroar mig är att denna paradigm ska lyckas sippra bakåt i leden, där näringslivet inte endast nöjer sig med erfarna, avdankade politiker, utan vill åt ungdomsförbunden och unga politiker.

Denna förundran över maktspelet är inget nytt i den politiska diskussionen. De som har mycket försöker alltid skaffa sig mer. Frågan blir mer intressant när man diskuterar det ur det svenska perspektivet. Har inte Sverige varit ett ledande ljus i den internationella sfären att kapitalismen och socialism går att blanda bara man håller de båda ideologierna skilda?

Diskutera!
"I would not know what the spirit of a philosopher might wish more to be than a good dancer." - Fredrich Nietzsche

BoS
Inlägg: 210
Blev medlem: 28 dec 2010 22:14

Lobbyisternas makt

Inläggav BoS » 29 apr 2013 18:43

Det du tänker på, är väl tillfrisknande vänsterpolitiker som kanske försöker göra bot för sina gamla försyndelser genom att sent omsider ställa sina krafter i marknadsekonomiska tjänst.

Den lobbyism som är ett verkligt hot, är den som styr Europa-politiken. - Den är skulden till en pervers och galen jordbrukspolitik, en pervers och galen fiskepolitik och av allt att döma till att banksektorn återkommande kan suga åt sig kopiöst med miljarder i krisräddning.

Användarvisningsbild
Zokrates
Inlägg: 9939
Blev medlem: 14 maj 2007 02:27

Lobbyisternas makt

Inläggav Zokrates » 02 maj 2013 19:08

"According to Perkins, he began writing Confessions of an Economic Hit Man in the 1980s, but "threats or bribes
always convinced him to stop."

According to his book, Perkins' function was to convince the political and financial leadership of underdeveloped
countries to accept enormous development loans from institutions like the World Bank and USAID. Saddled with
debts they could not hope to pay, those countries were forced to acquiesce to political pressure from the United
States on a variety of issues." http://en.wikipedia.org/wiki/Confession ... ic_Hit_Man

In common usage, blackmail is a crime involving unjustified threats to make a gain or cause loss to another unless
a demand is met. It may be defined as coercion involving threats of physical harm, threat of criminal prosecution,
or threats for the purposes of taking the person's money or property. http://en.wikipedia.org/wiki/Blackmail


Återgå till "Politik och samhälle"

Vilka är online

Användare som besöker denna kategori: 1 och 0 gäst