Är Du Bildad ?

Fysik, biologi, teknik, ETC.

Moderator: Moderatorgruppen

Är Du Bildad?

Omröstningen slutade 25 jan 2006 14:15

Ja
4
29%
Nästan
4
29%
Nej, tyvärr
6
43%
 
Antal röster: 14

lukas
Inlägg: 595
Blev medlem: 09 dec 2005 18:53

Är Du Bildad ?

Inläggav lukas » 15 jan 2006 14:15

aa

Användarvisningsbild
archaxe
Inlägg: 1353
Blev medlem: 15 nov 2003 01:35

Inläggav archaxe » 16 jan 2006 03:20

Är du fixerad vid astronomer, Lukas? Du skriver väldigt mycket om det här på forumet.
Och är ditt kriterium på att vara bildad att man skall känna till de fyra herrar du listar nedan? Jag satte ett solklart nej, har aldrig ens hört talas om gubbarna.

Användarvisningsbild
Kyano
Inlägg: 310
Blev medlem: 11 maj 2005 21:15
Ort: Stockholm

Inläggav Kyano » 16 jan 2006 03:38

Har man inte hört talas om Newton ska det nog va ett nej i vilket fall, fixering eller ej :)

lukas
Inlägg: 595
Blev medlem: 09 dec 2005 18:53

Inläggav lukas » 16 jan 2006 14:58

cc

Användarvisningsbild
Luipa
Inlägg: 649
Blev medlem: 02 jul 2005 08:56
Ort: pöbeln, massan, mobben och folket.
Kontakt:

Inläggav Luipa » 16 jan 2006 16:03

lukas skrev:Ingen fråga har varit viktigare för människan under de senaste 2000 åren

Ähumm, jag lägger in en protest och avviker därmed från ämnet. Frågan: 'Hur skall jag göra mitt liv något drägligare?' Har garanterat varit viktigare för människan än huruvida några kroppar snurrar runt jorden eller tvärtom. Och nej, hos majoriteten av befolkningen, såväl död som levande, hänger de två frågorna inte ihop.

Enfero
Inlägg: 45
Blev medlem: 06 dec 2005 22:41

Inläggav Enfero » 16 jan 2006 19:36

Nog för att jag känner igen dem som studerande i astronomi, men att påstå att man måste känna till dem för att kallas "bildad" anser jag är löjligt och fett begränsat till astronomiska sammanhang...

Vad är dock "bildad"?
Jag har lämnat forumet. Filosofi är inte så trevligt som jag hade hoppats på.

lukas
Inlägg: 595
Blev medlem: 09 dec 2005 18:53

Inläggav lukas » 16 jan 2006 20:06

ee

Stefan
Inlägg: 1926
Blev medlem: 01 jun 2004 01:17
Ort: Stockholm

Inläggav Stefan » 16 jan 2006 22:13

Denna definition av "bildning" tycker jag stämmer rätt bra:

"Bildning kan sägas vara förmågan att utöver att känna till rena faktakunskaper, också kunna sätta in dessa i större sammanhang, se samband m.m. (Allmänbildning? avser dock mest atomiska faktakunskaper.)"

Bildning är det man har kvar när man har glömt det man lärt sig

http://susning.nu/Bildning

Skulle snarare säga att kännedom om åtminstone 1, 2 och 4 ingår i allmänbildningen. Att vara bildad innebär mer att man är upplyst, att man kan sätta in saker i sammanhang, mm. som definitionen anger. Allmänbildning handlar mer om rena faktakunskaper.

Lukas/ Du skriver på ett väldigt stacattoartat och märkligt sätt. Det skulle vara lättare att följa dina tankegångar om du skrev på ett mer normalt sätt.

Användarvisningsbild
Kyano
Inlägg: 310
Blev medlem: 11 maj 2005 21:15
Ort: Stockholm

Inläggav Kyano » 17 jan 2006 00:10

Luipa skrev:
lukas skrev:Ingen fråga har varit viktigare för människan under de senaste 2000 åren

Ähumm, jag lägger in en protest och avviker därmed från ämnet. Frågan: 'Hur skall jag göra mitt liv något drägligare?' Har garanterat varit viktigare för människan än huruvida några kroppar snurrar runt jorden eller tvärtom. Och nej, hos majoriteten av befolkningen, såväl död som levande, hänger de två frågorna inte ihop.


Jag håller helt med och tycker denna fråga är betydligt roligare än den semantiska diskussionen om "bildadhet". För att citera Camus besläktade åsikt i frågan och inledningen i myten om sisyfos

Det finns endast ett verkligt allvarligt filosofiskt problem: självmordet. Då man avgör om livet är värt att leva eller inte, besvarar man filosofins mest grundläggande fråga. Allt det övriga [...] är tidsfördriv

lukas
Inlägg: 595
Blev medlem: 09 dec 2005 18:53

Inläggav lukas » 17 jan 2006 13:33

yy

Stefan
Inlägg: 1926
Blev medlem: 01 jun 2004 01:17
Ort: Stockholm

Inläggav Stefan » 17 jan 2006 14:31

Stefan : ".. det skulle vara lättare om du .... "
Varför skall allt vara så "lätt"?

"Lätt fångat - lätt förgånget"
Transcendent skrivsätt kräver lite fantasi.....


Om man skriver på ett enkelt sätt kan man koncentrera sig på innehållet. Dessutom är det en artighetsgrej. Kommumikation är ansträngande för båda parter, avsändare och mottagare. Man måste hitta en rimlig arbetsfördelning. Om avsändaren är extremt obegriplig eller korthuggen, etc., så lägger han/hon en orimligt stor del av kommunikationsarbetsbördan på mottagaren, som ska försöka luska ut vad avsändaren försöker säga.

Seinfeld talar om detta i ett avnitt. Han säger: Varför säger vi alltid "excuse me?" när vi inte hör vad nån säger? Varför kan vi inte lägga skulden på den andre? Han säger: "I fortsättningen ska jag säga. Ditt fel. Du talade inte tillräckligt högt."

Dessutom. Transcendent skrivsätt, vad är det?

Användarvisningsbild
Kyano
Inlägg: 310
Blev medlem: 11 maj 2005 21:15
Ort: Stockholm

Inläggav Kyano » 17 jan 2006 18:30

lukas skrev:Kyano.
Det du skriver har vi hört förr (till leda)
Kan du då nämna namn på personer som du tycker bör vara med i stället,
(200 f. Kr - 1700 e Kr) med hänsyn till vad du tycker är så viktigt!


Jag tror att du missförstår mig lite. Jag har väl knappast kritiserat själva valet av personerna även om det naturligtvis är en möjlig infallsvinkel. Det är väl mer själva frågan jag har problem med.

Om du verkligen tror att kännedom om dessa människor är nationellt oberoende tror jag att du förhastar dig. Kännedom om faktumet att jorden är rund, jorden rör sig runt solen, planeter rör sig i elipser osvosv kan ju med hänvisning till vetenskapen tillskrivas någon form av sanningshalt och objektivitet - dvs nationel och kulturell obundenhet. Men vilka personer som först kommer på dessa modeller och hyllas därefter, får väl ändå ses mer som sakkunskaper. Och jag tror att man i vissa kulturer låser bildningen till en onödigt snäv grupp om man enbart går efter västerländsk astronomi-/upptäckarhistoria.

Men visst kan man definiera bildadhet som en viss summa sakkunskaper. Dock tycker jag inte det måste föreligga kanon angående detta, utan att det hela får ses till sitt sammanhang. Jag tänker mig att det behövs en mängd bildning bara för att odla ris eller att fånga fisk.

Som du ser blir ju diskussionen snabbt istället ett försök att definiera vad det är att vara bildad. Och om du nu verkligen bara ville veta vilka som kände till dessa 4 personer tänker jag mig att du borde fråga det istället. Och vise versa om det är bildadhet du vill diskutera.

Din definition är det onekligen inte särskilt många som skulle skriva under på. Så om ords betydelser är hur de används tänker jag mig att du har fel. Och eftersom bildadhet knappast har någon reell existens utan snarare är en social konvention tänker jag mig helt enkelt att ditt resonemang är felaktigt.

lukas
Inlägg: 595
Blev medlem: 09 dec 2005 18:53

Inläggav lukas » 17 jan 2006 20:22

gg

Användarvisningsbild
Kyano
Inlägg: 310
Blev medlem: 11 maj 2005 21:15
Ort: Stockholm

Inläggav Kyano » 17 jan 2006 21:53

Det står klart att du själv inte vet vad du vill diskutera, så tills du kommit underfund med det ska jag lämna dig ifred.
Kanske är det som Stefan antydde att kommunikation inte är vad som intresserar dig.

Användarvisningsbild
archaxe
Inlägg: 1353
Blev medlem: 15 nov 2003 01:35

Inläggav archaxe » 18 jan 2006 04:41

Varför blir alla som har ett "transcendent skrivsätt" bemötta på samma sätt på detta forum? Om de inte lägger ner tid på att skriva en begriplig text, varför skall jag då lägga ner tid på att försöka begripa dem? Det är enormt arrogant att slänga ut obegripliga texter på offentliga forum där andra förväntas läsa dem.

Lukas, vad menar du med "den flummiga skolan" och "den flummiga vägen"?


Återgå till "Naturvetenskap"

Vilka är online

Användare som besöker denna kategori: 12 och 0 gäster