AI och läsning av filosofiska texter

Konst, musik, litteratur, film, mat/gastronomi m.m. Estetik, konstens funktion/värde, konst-teori.

Moderator: Moderatorgruppen

Användarvisningsbild
Anders
Inlägg: 9310
Blev medlem: 23 mar 2006 01:44
Kontakt:

AI och läsning av filosofiska texter

Inläggav Anders » 06 jul 2024 10:27

Började med denna text
https://philosophynow.org/issues/158/Ru ... l_Quandary

Översatte den till svenska genom att copypasta till chatgpt och sa översätt. Läser texten på 1/4 av tiden det tar att läsa den engelska och förstår dubbelt så mycket. Svenska är mitt modersmål.

Man kommer ungefär fram till att Platon har en icke-naturalistisk moralteori och Spinoza en naturalistisk dito. Och ingen syntes finns, man får ta den ena eller den andra.

Vad är dessa då? Frågar ”vad innebär platons icke naturalistiska moralteori” resp samma för spinozas.

De har lite olika överbyggnad men landar i ”handla förnuftigt, låt inte affekterna styra för mycket”. Men lite olika kluriga vägar att hamna in idet, som båda kändes begripliga.

Lysande! Fasen vad jag hade velat ha chatgpt redan då jag började högstadiet, och en massa fiffigheter påkomna av folk med superbegåvning bara kastades i ansiktet på en , ”använd detta för att lösa problem”. Kan jag inte leda tillbaka whatever till det bonnförnuft som hjälpte mig att skriva bäst på alla prov i en ambitiös klass åk 1-6 åker det ut genom andra örat på en gång. Nu fick man sitta där, använda fiffigheten, lösa problemet, få lovord och fatta nada. Kunskapsskolan+chatgpt och jag hade gjort världen till ett bättre ställe vid det här laget!
Min blogg över mitt filosofiska läsande --> http://ingenfilo.blogspot.com
Jonathan Haidt - A righteous mind
Juli 2026

Användarvisningsbild
Anders
Inlägg: 9310
Blev medlem: 23 mar 2006 01:44
Kontakt:

Re: AI och läsning av filosofiska texter

Inläggav Anders » 06 jul 2024 11:38

(Är artikeln läsbar? Jag prenumererar, ser inte själv om den är bakom betalvägg)

Råkade också skriva världssyn istället för moralteori, nu rättat
Min blogg över mitt filosofiska läsande --> http://ingenfilo.blogspot.com
Jonathan Haidt - A righteous mind
Juli 2026


Återgå till "Kultur - konstarterna"

Vilka är online

Användare som besöker denna kategori: 2 och 0 gäster