reflex skrev:Algotezza
De är antagligen förhållandevis lätträknade som har subjektiva "bevis" på Guds existens.
De allra flesta troende grundar sin tro på andrahandsuppgifter eller ren "hörsägen".
Märkligt att så många tror på att någon annan har mött Gud eller har budskap från Gud, men det är förmodligen så att där det finns ett behov som behöver fyllas och är det alltid "köpläge".
Det finns iofs en del vittnesbörd om "frälsningsupplevelser" och "möten med Gud" men många av dem är säkert igångtriggade och framsuggererade via någon form av predikan eller helig urkundsläsning.
Sedan är det ju också ett plus i kanten att "tro utan bevis". Jesus själv har ju lagt grunden till detta synsätt:
Joh 20:29
Jesus sade till honom: ”Du tror därför att du har sett mig. Saliga de som inte har sett men ändå tror.”Man kör ju också med "negativa bevis": ju mindre logik och begriplighet det finns hos tron desto mer "sann" är den. Ju mer absurd, desto bättre är tron. Tror man att man kan förstå Gud är det inte Gud det handlar om. "Guds vägar är outrannsakliga" = "Det finns ingen logik och begriplighet i det Gud gör". Livets obegriplighet blir ett bevis för att hanhon finns.
Med paradoxer kan man få allt att låta djupt. Det är ett retoriskt trick.
Religionen hade ju inte funnits om det inte funnits behov av den. En annan fråga är om religionen alltid kommer att fylla det behov den fyllt och fyller. Iofs kan det finnas många olika slags behov som kan fyllas av religionen. Få makt över andra, kunna styra andra, få materiella fördelar, mildra dödsångesten, slippa känna skuld, hoppas få evigt liv etc. etc.
/Algotezza