men hur skulle den mänskliga gemenskapen utan några som helst tabun fungera? Är det ett önskvärt tillstånd?
agnostica
Moderator: Moderatorgruppen
Jonas Nystrom skrev:Nej det tror jag inte. Det är t ex inte konstruktivt att prata om sitt eget sexliv i salongerna. Det är redan på gränsen till det omöjliga att föra en generell diskussion om sadomasochism på en psykologitråd i ett filosofiforum på internet, har jag märkt. Samma med egna andliga upplevelser. Eller till och med en såpass världslig sak som egna inkomstuppgifter. Vissa saker mår bäst av att bevaras under hjärtat. Även om det kan smärta ibland.
jn
Men om tabu innebär en självklar gräns - så självklar att man inte
ifrågasätter - så kan det kanske i vissa sammanhang ha sin funktion?
Fann skrev:När jag funderade kring din fråga (Agnostica) när du tog upp den på Cognito så skrev jag vill jag minnas nåt om själva begreppet "tabu" också. Det är ju starkt och jag tänker mig att man avser något mycket mycket kraftfullare än "normer" eller "förgivettgna regler" eller så. För att något ska kallas "tabu" så måste det innebära total social utrfysning att bryta mot tabut osv. Jag tror att uttrycket hämtades av Freud från antropologin och studiet av sk naturfolk. Så användes det nästan som en metafor och Freuds utgångspunkt tror jag var de skadliga effekterna av att naturliga beteenden och impulser tabubeläggs, så som ofta skedde under hans tid.
agnostica skrev:Tabun i den strängaste bemärkelsen bemärkelsen finns det nog väldigt lite av i det moderna samhället tror jag, något heltäckande tabu i alla fall. Det finns hos individer, och det finns hos sociala grupper.
Kanske jag mer tänker på förgivettagna regler då för att använda
din terminologi.
Själv tycker jag att jag är i många avseenden en situationsetiker men
att det finns en del etiska ställningstaganden som kan vara farliga att
rucka på och tänka att det beror på situationen - vissa principer bör
man hålla på - eller då kanske andra skulle tycka att jag är dogmatisk
i dessa avseenden. Men som Johan är inne på - man skulle bli
identitetslös utan gränser.
agnostica
Är det några särskilda tabun du tänker på där du själv uppfattar det som att andra tycker att du är dogmatisk? Ditt principiella avståndstagande till all religiositet – är det ett "tabu" hos dig, till exempel, eller tänker du på något annat?
Lust att kritisera bygger nästan alltid på avund. Färgstarka, eller färgrika människor brukar mer se andras förtjänster och glädjas med dem. Har jag märkt. Kritiska och avundsjuka människor är ofta mer färglösa och liksom själsligt glåmiga. Är inte det intressant!
Hmmm - vilka undersökningar bygger du på?
mina svårigheter ligger i att hitta en balans mellan kritik och
tolerans.
Bara man går emot "rätt tabu" kanske man är färgrik i jn:s ögon
jag försöker tänka, grinig, gnällig, arg, lätt grälsjuk kan jag vara
men avundsjuka känner jag inte igen speciellt mycket hos mig själv
Mina egna sa jag ju. Var det fel svar?
Och vilket tabu skulle det vara?
[quote/]
Det tabu jag precis hade nämnt förstås
Angående känslor så tror jag alla har sin profil att utgå från, man har
olika lätt till olika känslor, har olika grundläge vad gäller stämningar.
Därmed inte sagt att man inte kan försöka göra det bästa av det
man har. Med min personlighet så får man det inte lätt bland människor
som har ilska som tabu t.ex. Men visst kan ilskan vara en drivkraft
till sanning - varför skulle den inte kunna vara det - precis som
lögnen själv kan bo i ett aldrig så stort och varmt leende.....
agnostica
Användare som besöker denna kategori: 8 och 0 gäster