Varför chattar just ''DU'' i denna forum

Moderator: Moderatorgruppen

Lasmanowner
Inlägg: 14
Blev medlem: 21 feb 2007 07:49

Inläggav Lasmanowner » 23 mar 2007 05:48

Jag har kommit hit, för att jag är alldeles för djup för andra människor för att förstå mig, dock är jag lite rädd för snack som bara existerar i våra sinnen, alltså teori utan någon som helst praktiskt inriktning.

Men som sagt vill man ha den ena halva av kakan, kanske man måste offra den andra för att ens få tag på kakan.

Angelina
Inlägg: 1666
Blev medlem: 21 aug 2003 02:04

Re: Varför chattar just ''DU'' i denna forum

Inläggav Angelina » 26 mar 2007 00:40

anonym90l skrev:Hej varför kommer ni hit? Varför firar ni inte nått? Kanske dricka eller göra nått annat kul än att hänga här? Varför njuter ni inte istället?


Jag känner på mig att det är något skumt som pågår här och måste göra en utredning.

Användarvisningsbild
Kallekula
Inlägg: 5393
Blev medlem: 24 maj 2005 17:23

Re: Varför chattar just ''DU'' i denna forum

Inläggav Kallekula » 26 mar 2007 19:58

Angelina skrev:
anonym90l skrev:Hej varför kommer ni hit? Varför firar ni inte nått? Kanske dricka eller göra nått annat kul än att hänga här? Varför njuter ni inte istället?


Jag känner på mig att det är något skumt som pågår här och måste göra en utredning.


Ho ho helt. Bra svar. Bra raggreplik dessutom.

J R Auk
Inlägg: 8233
Blev medlem: 19 apr 2004 00:44
Ort: En borgerlig miljö

Inläggav J R Auk » 27 mar 2007 05:46

Cirkulera, det finns inget att se!
The decisions of bureaucracy are frequently reduced to Yes or No answers to drafts submitted to it; the bureaucratic way of thinking has become the secret model for a thought allegedly still free. But the responsibility of philosophical thought in its essential situations is not to play this game. A given alternative is already a piece of heteronomy. - Theodor W. Adorno

Användarvisningsbild
Jörgen
Inlägg: 2627
Blev medlem: 17 okt 2003 21:44
Ort: Årsta
Kontakt:

Inläggav Jörgen » 03 apr 2007 11:18

Jag kom ju nyss, vad missade jag?
Ner med enfalden!  Heja mångfalden!

Användarvisningsbild
Algotezza
Inlägg: 21324
Blev medlem: 21 jul 2006 21:36
Ort: Lund
Kontakt:

Re: Varför chattar just ''DU'' i denna forum

Inläggav Algotezza » 03 apr 2007 18:59

Angelina skrev:
anonym90l skrev:Hej varför kommer ni hit? Varför firar ni inte nått? Kanske dricka eller göra nått annat kul än att hänga här? Varför njuter ni inte istället?


Jag känner på mig att det är något skumt som pågår här och måste göra en utredning.


Chatta noga, tjo, tjo!

A
Algotezza aka Algotezza

Användarvisningsbild
andersholmstrom
Inlägg: 64
Blev medlem: 23 sep 2006 14:01
Ort: Taiwan
Kontakt:

Inläggav andersholmstrom » 03 apr 2007 21:42

Jag gillar att läsa saker, jag gillar att kritisera saker, jag gillar att bli kritiserad, men mest av allt gillar jag filosofi.

Och så är jag en s.k. "forumhora", om ni ursäktar mitt grova språkövertramp.

sanchefri
Inlägg: 2
Blev medlem: 26 aug 2007 21:14

Jag Njuter!

Inläggav sanchefri » 31 aug 2007 18:52

Jag njuter i allra högsta grad! Ser du det faktum att jag är här som att jag skulle vara olycklig? eller är du bara nyfiken?. Personligen har jag bara många frågor som går djupt, så djupt att det tar tid att själv reda ut svaren. Ofta så kan andra människor få en att byta tankesätt, inte att dom förändrar dig men de kan öppna dina ögon för att tänka i andra banor. Det är det faktum att jag tänker som fått mig att förstå och det är det som gjort mig lycklig!. Vad skänker dig glädje?.
Finns det något svar?.

Användarvisningsbild
Anders
Inlägg: 9292
Blev medlem: 23 mar 2006 01:44
Kontakt:

Inläggav Anders » 04 sep 2007 18:39

Jag fortsätter mitt sökande efter ett forum befolkat av öppna sinnen, kanske hittar jag sådana här.  Inte bara debattlustor för att bättra på det egna lilla självförtroendet.
Min blogg över mitt filosofiska läsande --> http://ingenfilo.blogspot.com
Jonathan Haidt - A righteous mind
Juli 2026

a.info
Inlägg: 50
Blev medlem: 28 okt 2007 00:26

Re: Varför chattar just ''DU'' i denna forum

Inläggav a.info » 10 nov 2007 15:00

anonym90l skrev:Hej varför kommer ni hit? Varför firar ni inte nått? Kanske dricka eller göra nått annat kul än att hänga här? Varför njuter ni inte istället?


Jag skriver här för att dem flesta här är vänliga människor som har förståelse för andra. Jag tycker att kunskapsnivån på det här forumet är mycket högt. Man pratar inte utan kunskap för det mesta. Man har inga fördomar. Man presenterar verkligheten som man har uppfattat den man är inte bedräglig. Det finns ingen politisk syfte på detta forumet. Allt som givs är bara kärlek till andra människor.

Explorer
Inlägg: 134
Blev medlem: 19 okt 2007 14:56

Inläggav Explorer » 10 nov 2007 17:56

Ja du a.info, lätt att vara ironisk. Men prestera nåt själv så kanske du blir tagen på allvar.

Tractatus
Inlägg: 828
Blev medlem: 21 mar 2005 21:25

Inläggav Tractatus » 11 nov 2007 14:22

Man har inga fördomar


Presentera dig som religiös och du blir betraktad som sinneslö en lång tid framöver. Implicit måhända. Men det kommer att färga av sig på tonläget mot dig. Basunera ut att du tror på Jesus som Guds profet, och du klassas direkt som patologisk och bortom all kontakt med verkligheten. Insistera på din tro att Moses särade på ett hav, och ingen skriver till dig mer.

Så, fördomslöst? Icke!

redwood
Inlägg: 6
Blev medlem: 23 okt 2007 19:18

Inläggav redwood » 11 nov 2007 15:04

mingel
esse est percipi

a.info
Inlägg: 50
Blev medlem: 28 okt 2007 00:26

Inläggav a.info » 11 nov 2007 18:19

Jag vet inte vad ni menar men jag tycker att det här är det perfektaste forumet. Men jag vet inte, jag kanske har fel?

Användarvisningsbild
Zokrates
Inlägg: 9937
Blev medlem: 14 maj 2007 02:27

Inläggav Zokrates » 11 nov 2007 19:01

a.info skrev:Jag vet inte vad ni menar men jag tycker att det här är det perfektaste forumet. Men jag vet inte, jag kanske har fel?


Jag vet inte om det beror på min medfödda naivitet, men jag uppfattade aldrig ditt inslag som ironiskt, jag tog det bokstavligt och tyckte det var fint uttryckt.

Själv anser jag att omtanken om mina medmänniskor föder filosofiska tankar, vilket i längden innebär att jag tror att filosofiskt lagda människor är goda människor överlag. De skillnader som uppstår i debatter präglas ju mest om hur man angriper och tolkar ett problem samt vilken alternativ lösning som då förespråkas, men att vi, de flesta som skriver här i grund och botten bryr sig för mycket om sin omgivning och för lite om sig själva.


Återgå till "Psykologi"

Vilka är online

Användare som besöker denna kategori: 97 och 0 gäster